Dwa lata po eksplozji w Bejrucie. Maciej Dubicki: Libańczycy wciąż potrzebują wsparcia

- Wciąż te dzielnice Bejrutu nie są w pełni odbudowane. Wybuch, do którego doszło 4 sierpnia 2020 roku, spowodował ogromne zniszczenia. To bardzo istotne z tego względu, że miejscowy port odpowiada za dostawy zboża, żywności. Trudno sobie wyobrazić, jak Libańczycy mogliby bez niego funkcjonować - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Dubicki, specjalista ds. komunikacji Caritas Polska.

2022-08-21, 10:24

Dwa lata po eksplozji w Bejrucie. Maciej Dubicki: Libańczycy wciąż potrzebują wsparcia
Liban dwa lata po eksplozji w Bejrucie wciąż zmaga się z poważnymi problemami i potrzebuje pomocy. Foto: Ghassan Saleh / Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)

Dwa lata temu stolicą Libanu - Bejrutem - wstrząsnęła eksplozja tak silna, jakby na miasto zrzucono gigantyczną bombę. Okazało się, że doszło do wybuchu magazynowanych od lat, bez zachowania jakichkolwiek zasad bezpieczeństwa, chemikaliów. Ogromna część miasta poważnie ucierpiała, a najbogatsze, przyportowe dzielnice zostały dosłownie zrujnowane. Ten moment był dla libańskiej gospodarki gwoździem do trumny. Zmagające się od lat z coraz poważniejszym kryzysem państwo, dawniej jeden z najbogatszych krajów regionu, popada od tej pory w ruinę.

Bejrut 2 lata po eksplozji "wciąż potrzebuje wsparcia"

Libańczykom na pomoc ruszyły organizacje charytatywne z całego świata, w tym m.in. polski Caritas. W Polskim Radiu 24 mówił o tym Maciej Dubicki, specjalista ds. komunikacji Caritas Polska. Gość audycji zauważył, że choć "jest oczywiście nieco lepiej niż tuż po wybuchu", to jednak sytuacja w kraju wciąż nie napawa optymizmem.

- Libańczycy wciąż bardzo potrzebują naszego wsparcia. Wciąż te dzielnice Bejrutu nie są w pełni odbudowane, nie służą. Port, w którym 4 sierpnia 2020 roku doszło do tej eksplozji - został w dużym stopniu zniszczony. To było bardzo istotne z tego względu, że to jest główny port Libanu, port dostaw zboża, żywności. Trudno sobie wyobrazić, jak Libańczycy mogliby bez niego funkcjonować - mówił Maciej Dubicki.

Kryzys za kryzysem w Libanie

Jak wyjaśnił, to wszystko, to "tylko wierzchołek góry lodowej", bo w kraj już wcześniej panował kryzys. - Sytuacja w Libanie była napięta politycznie, do tego dochodziła inflacja, niepewna sytuacja ekonomiczna, dodatkowo pandemia COVID-19, która też w Liban uderzyła, i następnie ten wybuch w porcie, który jakby był dopełnieniem. Libańczycy myśleli, że nic gorszego już ich spotkać nie może... - dodał.

REKLAMA

Stąd - wyjaśnił Maciej Dubicki - Caritas Polska od razu ruszył z pomocą i pomaga tam nieustannie.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Maciej Dubicki o pomocy Caritas Polska w Libanie ("Temat dnia / Gość PR24") 22:49
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Błażej Prośniewski
Gość: Maciej Dubicki (specjalista ds. komunikacji Caritas Polska)
Data emisji: 21.08.2022
Godzina emisji: 08.35

REKLAMA

PR24/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej