Iran pomaga Rosji w wojnie. Dr Jacek Raubo: Rosjanie są w sytuacji podbramkowej
- Jeżeli analizujemy to tylko w kontekście działań zbrojnych, to rzeczywiście Rosjanie są dzisiaj w sytuacji podbramkowej. Poszukują podmiotów, które są w stanie dostarczyć im w miarę tanio gotowe systemy - podkreślił w Polskim Radiu 24 dr Jacek Raubo z portalu Defence24.pl.
2022-10-19, 14:10
Obecność irańskiego personelu wojskowego na Krymie ma wynikać z problemów, które pojawiają się z obsługą dronów. Początkowo Rosjanie mieli polecieć na szkolenie do Iranu, ale kiedy to nie pomogło, Irańczycy zdecydowali się przysłać własną załogę na Krym.
- Jeżeli analizujemy to tylko w kontekście działań zbrojnych, to rzeczywiście Rosjanie są dzisiaj w sytuacji podbramkowej. Poszukują podmiotów, które są w stanie dostarczyć im w miarę tanio gotowe systemy, co więcej - ryzykując zachodnie sankcje i presję ze strony innych państw, nie tylko zachodnich - powiedział dr Jacek Raubo.
"Państwa, które podejmują ryzyko"
Jak podkreślił, "Iran czy Korea Północna jawią się jako potencjalnie państwa, które podejmą ryzyko". - Są to państwa już w jakimś stopniu obłożone sankcjami i ograniczeniami międzynarodowymi, więc potrafią produkować uzbrojenie albo je posiadają i nie patrzą na zewnętrznych aktorów. Aczkolwiek pamiętajmy, że Rosja była drugim eksporterem uzbrojenia w skali świata. Obsługiwała szereg państw czy też reżimów, które pozyskiwały broń, nie patrząc na międzynarodowe ograniczenia. Rosjanie się tym szczycili - zaznaczył ekspert.
REKLAMA
- Dziś, jeżeli to Rosjanie muszą kupować broń, na zewnątrz, warto wyobrazić sobie efekt końcowy: kiedy na rynkach w pewnym stopniu zapanuje chaos. Bo nie wszyscy będą pewni czy rosyjskie uzbrojenie nawet nie tyle jest dobre, ale czy w ogóle do nich trafi - dodał gość PR24.
- Dla mnie to, co dzisiaj robi Iran, to element pewnej promocji skierowanej wobec podmiotów państwowych i niepaństwowych. Irańczycy przyzwyczaili na Bliskim Wschodzie do tego, że w broń wyposażają również różnego rodzaju organizacje. Dlatego wydaje się, że w dłuższej perspektywie czasu, Rosjanie poprzez import tej broni tracą bardzo dużo - podsumował Jacek Raubo.
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
***
Audycja: "Temat dnia"
REKLAMA
Prowadzący: Mirosław Skowron
Gość: dr Jacek Raubo (defence24.pl, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)
Data emisji: 19.10.2022
Godzina emisji: 13.06
REKLAMA
PR24
REKLAMA