"Trzeba grać wyprzedzająco". Jakub Wiech o przygotowaniach do budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie

- Atom jest nieodzowny, jeśli chcemy zapewnić odpowiednio wysoką podaż mocy. Nie możemy się w 100 proc. oprzeć na źródłach odnawialnych, nie jesteśmy w stanie zrobić tego technologicznie, w większości są one zależne od pogody, wymagają pewnych mocy stabilizujących, których źródłem mogą być elektrownie jądrowe - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Wiech (portal Energetyka24.com).

2023-03-07, 14:25

"Trzeba grać wyprzedzająco". Jakub Wiech o przygotowaniach do budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie
Energia wyprodukowana z atomu jest tańsza od wyprodukowanej z węgla. Foto: Shutterstock/engel.ac

PGE i ZE PAK podpisały we wtorek wstępną umowę ws. utworzenia spółki realizującej projekt elektrowni jądrowej w Pątnowie. Obie firmy mają mieć w niej po 50 proc. udziałów, w środę planowane jest złożenie do Prezesa UOKiK wniosku o odpowiednią zgodę.

Jakub Wiech komentował te doniesienia. - Trzeba grać wyprzedzająco i wyposażyć podmiot wykonujący prace w pewne możliwości finansowe, by poczyniło zamówienia i pewne działanie na rzecz przygotowani wsadu technologicznego, który pojawi się na miejscu budowy. O tym trzeba myśleć już teraz. Także teraz należy myśleć o szkoleniu kadry dla polskich elektrowni jądrowych, na tym polu też coś dzieje, mamy wstępne umowy z uczelniami. Wstępny etap mamy za sobą, ale jego końcem będzie podpisanie kontraktu wykonawczego, na co bardzo niecierpliwie czekamy - zaznaczył.

Spółka PGE i ZE PAK będzie reprezentować polską stronę na wszystkich etapach projektu, w tym w trakcie realizacji badań lokalizacyjno-środowiskowych, pozyskiwaniu finansowania i przygotowywaniu wspólnie ze stroną koreańską szczegółowego harmonogramu inwestycji, a także w kolejnych etapach uzyskiwania pozwoleń i decyzji administracyjnych.

Docelowo spółka PGE i ZE PAK utworzy właściwą spółkę inwestycyjną z koreańskimi partnerami projektu. Większość w tej spółce ma mieć strona polska. Jak podkreśla PGE i ZE PAK, na bazie dotychczas wykonanych wstępnych analiz oceniono, że są perspektywy budowy w Pątnowie co najmniej dwóch koreańskich reaktorów APR-1400 o łącznej mocy 2,8 GW, które mogłyby rocznie produkować 22 TWh energii elektrycznej, czyli ok. 12 proc. dzisiejszego polskiego zużycia. Wstępny termin uruchomienia pierwszego bloku to 2035 r.

Posłuchaj

Jakub Wiech o rozwoju energetyki jądrowej w Polsce (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 21:05
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

Jesienią 2022 r. ZE PAK, PGE i koreański koncern KHNP podpisały list intencyjny ws. opracowania planu budowy w Pątnowie elektrowni jądrowej w oparciu o koreańską technologię reaktorów APR-1400. Jednocześnie Ministerstwo Aktywów Państwowych i Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Energii Korei Płd. zawarły porozumienie ws. współpracy i poparcia dla projektu budowy w Pątnowie.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Jakub Wiech, Energetyka24.com

Data emisji: 07.03.2023

Godzina emisji: 11.08

PR24/ka

Polecane

Wróć do strony głównej