Transformacja klimatyczna od UE. Wiech: to jest polityka gospodarcza

- Jeżeli mówimy o ekonomii nowej ery, to de facto mówimy o ekonomii, którą będą kształtować polityki klimatyczne. Polityki operujące w praktyce skomplikowanymi mechanizmami finansowymi, które są szyte według zasady "kto emituje, ten płaci". Chodzi o to, żeby zbudować nowy paradygmat gospodarczy - zaznaczył w Polskim Radiu 24 Jakub Wiech z portalu energetyka24.pl.  

2023-04-19, 15:43

Transformacja klimatyczna od UE. Wiech: to jest polityka gospodarcza
Jakub Wiech. Foto: PR 24

Gość PR24 był pytany o skutki wojny na Ukrainie w kontekście energetyki. Jak zaznaczył, "oczywiście wojna prowadzona przez Rosję na Ukrainie oznacza przede wszystkim głęboki kryzys energetyczny, który stał się udziałem europejskiej i światowej gospodarki".

- W ciągu ostatniego roku widzieliśmy, że różne kraje świata, ale przede wszystkim różne kraje Europy przeznaczały ogromne kwoty na ochronę odbiorców energii na swoich rynkach. W Europie wydaliśmy na ten cel w ciągu ostatnich 12 miesięcy prawie 800 mld euro. Są to gigantyczne pieniądze - podkreślił Jakub Wiech.

- To wywrócenie finansowe rynków energii i kosztów związanych z energią, przede wszystkim w Europie. Natomiast jest to też zmiana geopolityczna. Polega ona na przesunięciu się wektora odbioru surowców energetycznych w Europie - ze wchodu na inne kierunki - powiedział ekspert.

"Przyspieszenie transformacji klimatycznej"

Jego zdaniem "warto zauważyć rosnącą rolę Stanów Zjednoczonych i zaangażowanie amerykańskiego partnera w odcinanie Europejczyków od związków energetycznych z Rosją". - USA robią to nie tylko na polu gazu ziemnego, ale także w obszarze ropy naftowej i energetyki jądrowej. Co jest widoczne szczególnie dobrze w Polsce - stwierdził rozmówca PR24.

REKLAMA

Jak wskazał, "inną konsekwencją kryzysu na rynku europejskim jest przyspieszenie transformacji klimatycznej, którą prowadzi Unia Europejska". - Ta transformacja niekoniecznie jest w pierwszej kolejności klimatyczna. To jest polityka gospodarcza - dodał.

- Trzeba zdać sobie sprawę, że jeżeli mówimy o ekonomii nowej ery, to de facto mówimy o ekonomii, którą będą kształtować polityki klimatyczne. Polityki operujące względnie prostymi, ale w praktyce skomplikowanymi mechanizmami finansowymi, które są szyte według zasady "kto emituje, ten płaci". W tej całej układance polityki klimatycznej chodzi o to, żeby zbudować nowy paradygmat gospodarczy. Paradygmat, który będzie dociążał finansowo i regulacyjnie kraje, ale też firmy, spółki o wysokiej intensywności emisji, a będzie promował te o niskiej emisji - podsumował Jakub Wiech.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

REKLAMA

Posłuchaj

Jakub Wiech o polityce klimatycznej UE (Temat dnia) 7:44
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Magdalena Złotnicka 
Gość: Jakub Wiech (energetyka24.pl)
Data emisji: 19.04.2023
Godzina emisji: 14.50

bartos

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej