Prezes GPW: suwerenność gospodarcza w UE zależy od polityki krajów członkowskich
- Wchodząc do Unii Europejskiej musieliśmy się liczyć z pewnym ograniczeniem suwerenności gospodarczej, ale kraje Wspólnoty, w różnych sposób implementują do swojego prawa unijne dyrektywy - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Dietl prezes GPW.
2023-06-02, 14:48
Gość PR24, uczestnik XIII Kongresu Polska Wielki Projekt, przypomniał, że obecność w UE oznacza rezygnację z wielu atrybutów suwerenności gospodarczej. A decydując się na ten krok musieliśmy to brać pod uwagę. W opinii Marka Dietla niektóre kraje potrafią tak wprowadzać unijne regulacje, że wiele dziedzin gospodarki nie jest nimi objętych.
Podał jako przykład Wielką Brytanię, która gdy była w strukturach UE wprowadziła zasadę, że firmy o przychodach do 500 mln funtów, nie muszą być objęte unijnymi przepisami. W podobny sposób postępowała Irlandia oraz Luksemburg, przy czym ten ostatni kraj zagwarantował sobie ulgi podatkowe (reguła podatkowa), dzięki temu jest pewną formą raju podatkowego Wspólnoty.
Zdaniem eksperta z GPW wiele rynków nie da się zintegrować tak, aby to nie przyniosło szkody dla niektórych krajów. Podał w tym miejscu różnice w produktywności pomiędzy np. Niemcami i Holandią, a krajami Południa Europy. Kraje naszego regionu też mogłyby na tym stracić. A Polska ma atrybuty suwerenności: własną walutę, bank centralny, nadzór bankowy i finansowy (KNF).
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy:
Posłuchaj
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Marek Dietl
Data emisji: 2.06.2023
Godzina emisji: 13.47
REKLAMA
PR24/sw
Polecane
REKLAMA