Mechanizm ochrony odbiorców energii, paliw i ciepła. Wiech: to jest leczenie objawowe

2023-11-26, 14:05

Mechanizm ochrony odbiorców energii, paliw i ciepła. Wiech: to jest leczenie objawowe
Osoby zużywające więcej prądu mają zapłacić mniej w stosunku do dotychczasowego poziomu cen. Dla tych, którzy ogrzewają domy prądem, ma być taniej. Foto: Shutterstock.com/Madhourse

Rząd przyjął projekt ustawy chroniącej odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła. - To jest leczenie objawowe, bo ono nie usuwa źródła problemu, którym jest przede wszystkim w tym momencie wysoka intensywność emisji polskiej energetyki, natomiast pozwala uchronić społeczeństwo przed negatywnymi ich skutkami - powiedział w Polskim Radiu 24 Jakub Wiech z portalu Energetyka24.

Rząd przyjął projekt, który przewiduje przedłużenie na 2024 r. funkcjonowania mechanizmów osłonowych dotyczących zamrożenia cen energii - wynika z wtorkowego komunikatu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Chodzi o projekt ustawy o nowelizacji ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła oraz niektórych innych ustaw, przygotowany przez ministra klimatu i środowiska.

"Te ceny powinny pójść w górę"

Tę kwestię skomentował w Polskim Radiu 24 Jakub Wiech. - Patrząc na czynniki techniczne oraz rynkowe, które dyktują wysokość ceny energii w Polsce, to wiemy na pewno, że te ceny powinny pójść w górę - powiedział.

- Polska elektroenergetyka jest dociążona wysoką ceną paliwa, czyli w tym kontekście przede wszystkim węgla kamiennego oraz wysokimi cenami uprawnień do emisji, które utrzymują się już drugi rok z rzędu. Te ceny, które płacimy teraz, są oderwane od realiów rynkowych, które podbijają znacznie wyżej koszty produkcji energii oraz potem kolejne czynniki kształtujące ceny energii - zaznaczył gość PR24. 

Jego zdaniem "podobna sytuacja jest w ciepłownictwie, gdzie również mamy wysokie ceny paliwa, wysokie ceny uprawnień do emisji i z tego względu ceny ciepła idą w górę". - Natomiast to wszystko jest rozwiązywane na poziomie głębokiej ingerencji rynkowej poprzez ustawianie sztywnych cen, które nie mogę być przekroczone, czyli ich mrożenie, także tutaj mieliśmy do czynienia z dopłatami dla różnych odbiorców energii - zauważył.

"To leczenie objawowe"

- Te systemy były dosyć kompleksową osłoną przed wzrostami cen, natomiast są też dużym obciążeniem dla budżetów - dla budżetu państwa oraz dla budżetów poszczególnych spółek energetycznych i przedłużenie tych rozwiązań to jest leczenie objawowe, bo ono nie usuwa źródła problemu, którym jest przede wszystkim w tym momencie wysoka intensywność emisji polskiej energetyki, natomiast pozwala uchronić społeczeństwo przed negatywnymi ich skutkami - podkreślił Jakub Wiech. 

Projekt zakłada między innymi zamrożenie cen prądu na przyszły rok. W dokumencie zagwarantowano stosowanie cen energii elektrycznej i opłat dystrybucyjnych z roku 2022 w rozliczeniach z odbiorcami za dostawy w 2024 roku w ramach limitu wynoszącego 3 MWh.

Zastosowano również dodatkowe wsparcie dla gospodarstw domowych prowadzących działalność rolną, rodzin posiadających Kartę Dużej Rodziny, a także osób niepełnosprawnych.

Posłuchaj

Jakub Wiech gościem Polskiego Radia 24 ("Temat dnia") 19:15
+
Dodaj do playlisty
Czytaj więcej:

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Gość: Jakub Wiech (portal Energetyka24.com)

Data emisji: 26.11.2023

Godzina emisji: 13.08

PR24/IAR/PAP/nt

Polecane

Wróć do strony głównej