"WOŚP pokazuje, że pomaganie nie ma jednego imienia". Psycholog o fenomenie dobroczynności

2024-01-28, 17:17

"WOŚP pokazuje, że pomaganie nie ma jednego imienia". Psycholog o fenomenie dobroczynności
Studio telewizyjne WOŚP na błoniach Stadionu Narodowego w Warszawie, 28.01.2024. Foto: PAP/Leszek Szymański

- Pomaganie też jest o wpływie na świat, tym, że chcę go kształtować, także w oparciu o to, jak funkcjonują inni ludzie, i że możemy razem być w czymś, w pewnej idei. Niektóre idee mogą dzielić, ale ta wydaje się ponad podziałami i jest mocno zaszczepiona społecznie. To wyraz społecznego zaangażowania i potrzeb, które wykraczają poza partykularne potrzeby - mówił w Polskim Radiu 24 Igor Rotberg, psycholog.

Pod hasłem "Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!" odbywa się 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Od rana 120 tys. wolontariuszy ze specjalnymi identyfikatorami i tekturowymi skarbonkami zbiera pieniądze na zakup sprzętu medycznego.

"Kontekst myślenia zbiorowego"

Igor Rotberg odniósł się do społecznego fenomenu WOŚP, która pomimo ponad 30 lat akcji angażuje tysiące ludzi i przynosi wymierne efekty. - Pytanie, czy jest to jednorazowe wydarzenie, które odbywa się w styczniu każdego roku, czy jest to rodzaj zmiany w postrzeganiu lub myśleniu, czy po prostu kwestia tego, że pomaganie mamy trochę w genach. Są badania, które pokazują, że kiedy pomagamy czy bierzemy udział w akcjach charytatywnych, mamy trochę poczucie, jakby to "zerowało" nasze różne niezbyt dobre wcześniejsze działania, łagodzi wyrzuty sumienia. Jednak takie rozumienie tego zjawiska to za mało, jest tu jeszcze kontekst myślenia zbiorowego - zauważył psycholog.

"Pomaganie nie musi mieć związku z grubością naszego portfela"

- WOŚP pokazuje, że pomaganie nie ma jednego imienia, może być w różnych obszarach, dotyczyć różnych działań, nie musi mieć związku z grubością naszego portfela, jest związane z naszą pomysłowością i kreatywnością, niekoniecznie z zasobnością. Długo pokutowało w naszych głowach przekonanie, że mogę pomagać, jak będę bogaty i będę miał możliwość odłożenia jakichś pieniędzy. To wydarzenie pokazuje, że pomoc może być bardzo różna i związana z jakimiś działaniami, dzieleniem się umiejętnościami czy podarowaniem własnego wolnego czasu - komentował gość audycji, podkreślając jednocześnie wspólnotowy wymiar akcji.

Posłuchaj

Igor Rotberg o fenomenie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 18:38
+
Dodaj do playlisty

WOŚP w tym roku planuje zakup sprzętu dla 15 oddziałów pulmonologicznych dla dzieci i 49 oddziałów dla dorosłych. Dodatkowo WOŚP chce wspomóc pacjentów z mukowiscydozą - w Polsce żyje z tą chorobą około 2 tysięcy osób.

Czytaj także:

Dotychczas, w ciągu 31 finałów, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała blisko 2 mld zł i kupiła 71,5 tys. urządzeń. Sprzęt medyczny oznakowany charakterystycznym serduszkiem WOŚP trafił między innymi na oddziały neonatologiczne, noworodkowe, ginekologiczno-położnicze i pediatryczne.

Więcej w zapisie audycji.

    * * *

    Audycja: Temat dnia / Gość PR24

    Prowadzący: Krzysztof Grzybowski

    Gość: Igor Rotberg, psycholog

    Data emisji: 28.01.2024

    Godzina emisji: 15.33

    PR24/ka

    kor-mp

    Polecane

    Wróć do strony głównej