Nie żyje Ernest Bryll. Prof. Koehler: bardzo poważnie traktował Polskę
- Ernest Bryll to typ artysty, który podejmował tematy wspólnotowe, dotykające nas wszystkich, tu i teraz, historyczno-kulturowe. To bardzo rzadko się dzisiaj robi - powiedział w Polskim Radiu wicedyrektor Instytutu Książki prof. Krzysztof Koehler, wspominając zmarłego literata. - On bardzo poważnie traktował Polskę - podkreślił.
2024-03-17, 12:23
W niedzielę w wieku 89 lat zmarł poeta, dramatopisarz i prozaik Ernest Bryll. - Był artystą, który potrafił w swojej twórczości dotykać kwestii wspólnotowych. Dla mnie to jest klucz do jego osobowości artystycznej - mówił w Polskim Radiu 24 wicedyrektor Instytutu Książki prof. Krzysztof Koehler.
Zmarł Ernest Bryll. Prof. Koehler wspomina literata: bardzo poważnie traktował Polskę
- Ernest Bryll była artystą słowa - przyznał gość Polskiego Radia. - Potrafił poruszać się na bardzo wielu poziomach. Uważam, że dzisiaj trudno sobie wyobrazić poetę, pisarza, prozaika, dramaturga, autora oratoriów i tekstów piosenek. To naprawdę niezwykłe, że mamy artystę potrafiącego na tak wielu poziomach, i w tak różnych językach artystycznych, równie dobrze się wypowiadać. To jest rzadkość - dodał.
Jego zdaniem, Ernest Bryll był mocno zakorzeniony w kulturze irlandzkiej i jej tradycji pieśni i ballady, co potem rozszerzyło się na amerykański folk. Tam, jak mówił, także "można pisać wysublimowane poezje, ale też oratoria i piosenki".
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił też, że Ernest Bryll bardzo poważnie traktował Polskę, był twórcą "poromantycznym", czy też "antyromantycznym". - To typ artysty, który podejmował tematy wspólnotowe, dotykające nas wszystkich, tu i teraz, historyczno-kulturowe. To bardzo rzadko się dzisiaj robi - wskazał prof. Krzysztof Koehler.
REKLAMA
Posłuchaj
Prof. Krzysztof Koehler wspomina zmarłego Ernesta Brylla ("Temat dnia/ Gość PR24") 7:51
Dodaj do playlisty
Nie żyje Ernest Bryll. Poeta, dramaturg, autor piosenek, tłumacz
Ernest Bryll był autorem tomów poezji, między innymi "Wigilie wariata", "Autoportret z bykiem", "Sztuka stosowana", "Mazowsze", "Czasem spotykam siebie", "Adwent", a także dramatów "Rzecz listopadowa", "Kurdesz" i "Wieczernik". Napisał też teksty oratorium "Kolęda-Nocka" i widowisk "Po górach, po chmurach" i "Na szkle malowane". Był też tłumaczem z literatury czeskiej i irlandzkiej, a także autorem tekstów piosenek, między innymi dla Stana Borysa, Krystyny Prońko i Maryli Rodowicz. W latach 1991-95 był ambasadorem Polski w Irlandii.
Czytaj także:
- "To wspaniałe, co po sobie pozostawił". Prof. Anna Nasiłowska wspomina Ernesta Brylla
- "Podaruj wiersz". Fundacja im. Zbigniewa Herberta przypomni o nim światu w stulecie urodzin
- Rocznica śmierci Zdzisława Najdera. Posłuchaj archiwalnych nagrań
***
Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"
Prowadzący: Małgorzata Żochowska
REKLAMA
Gość: prof. Krzysztof Koehler (wicedyrektor Instytutu Książki, UKSW)
Data emisji: 17.03.2024
Godzina emisji: 11.50
REKLAMA
Polskie Radio 24, IAR/ mbl/wmkor
REKLAMA