Sojusz Putin-Kim. Ekspert: reanimacja zimnowojennego paktu
- Rosja od dawna deklaruje, że dąży do przebudowy ładu międzynarodowego, a Korea Północna chętnie pełni rolę partnera - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Behrendt z Instytutu Boyma, komentując wizytę Władimira Putina w Azji Wschodniej.
2024-06-22, 21:49
Rosyjski przywódca złożył w tym tygodniu wizytę w Korei Północnej, w ramach której podpisany został pakt między Moskwą a Pjongjangiem.
- Tak naprawdę zbliżenie Rosji z Koreą Północną zaczęło się już w 2014 r., czyli już po pierwszym ataku na Ukrainę i nałożeniu pierwszych sankcji. Rosja zaczęła wtedy szukać dodatkowych partnerów. Było to krótkotrwałe zbliżenie, ale - jak widać - coś z niego zostało - opowiadał Paweł Behrendt.
Jednakże od lutego 2022 r. "Korea Północna znowu stawała się dla Rosji coraz bardziej istotna, przede wszystkim jako źródło amunicji artyleryjskiej i pocisków balistycznych".
Ekspert z Instytutu Boyma zwrócił uwagę, że interesujący jest fakt, iż Rosja, szczycąca się osiągnięciami dziedzinie technologii rakietowych, zaczęła "sprowadzać pociski z Korei Płn., które często są pirackimi kopiami rozwiązań rosyjskich".
REKLAMA
- Choć Koreańczycy na przestrzeni kilkudziesięciu lat prowadzenia swojego projektu rakietowego również mają pewne osiągnięcia, ale pod tym względem daleko im do Rosji - zaznaczył.
Partner Rosji
Paweł Behrendt powiedział - przywołując opinie japońskich komentatorów - że "na dobrą sprawę mamy do czynienia z reanimacją sojuszu między Koreą Płn. a Związkiem Radzieckim z 1961 roku". - Po upadku ZSRR i rozpadzie bloku wschodniego, sojusz ten - powiedzmy - odszedł w niebyt, jego status był niejasny. Natomiast teraz został odświeżony - wyjaśnił.
Odnosząc się zaś do podpisania porozumienia ocenił, że "sprawa jest banalnie prosta". - Rosja od dawna deklaruje, że dąży do przebudowy ładu międzynarodowego, a Korea Północna chętnie pełni rolę partnera, choć ma nieco inne motywy - tłumaczył ekspert.
- Echa traktatu Putin - Kim Dzong Un. Pietrewicz: Rosja jest w potrzebie
- Putin u Kim Dzong Una. Rosyjski dyktator podarował luksusowe auto, mimo sankcji
Zwrócił też uwagę, że w "ostatnich dwóch latach, w trakcie spotkań dyplomatycznych rosyjsko-północnokoreańskich różnego szczebla, pojawiały się informacje (budzące szczególny niepokój w Seulu i Tokyo), o możliwym transferze technologii militarnych, o rosyjskim wsparciu dla północnokoreańskiego programu kosmicznego i (kto wie?) może również dla programu jądrowego, choć o tym głośno się nie mówi".
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
***
REKLAMA
Audycja: Temat dnia
Prowadzący: Krzysztof Grzybowski
Goście: Paweł Behrendt, Instytut Boyma
Data emisji: 22.06.2024
REKLAMA
Godzina emisji: 18.35
PR24/łl
REKLAMA