Bon energetyczny pomoże wielu rodzinom. Ale problemem jest stan sieci przesyłowych

Jakub Wiech, redaktor naczelny portalu Energetyka24.com w audycji "Temat dnia Polskiego Radia24" tłumaczy jak można się ubiegać o bon energetyczny. Wyjaśniał także dlaczego produkcja energii elektrycznych z domowych instalacji nie jest tak opłacalna, jak jeszcze parę lat temu.

2024-08-01, 14:30

Bon energetyczny pomoże wielu rodzinom. Ale problemem jest stan sieci przesyłowych
Bon będzie jednorazowym wsparciem, wypłacanym gospodarstwom z określonym limitem dochodu na osobę.Foto: Shutterstock/Andrey_Popov

- Bon energetyczny został wprowadzony ustawą z 23 maja o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego. Przysługuje on każdemu gospodarstwu domowemu, jeżeli jego dochód nie przekracza: 2500 złotych dla gospodarstw jednoosobowych oraz 1700 złotych na osobę dla gospodarstw wieloosobowych - przypomniał ekspert portalu Energetyka24.com

Jeśli w gospodarstwie domowym wykorzystywane będą źródła ogrzewania zasilane energią elektryczną, to wartość bonu energetycznego wzrośnie o 100 procent. W zależności od wielkości gospodarstwa może on wynieść od 600 do 1200 złotych. o ważne, elektryczne źródło zasilania systemu grzewczego musi być potwierdzone odpowiednim wpisem lub zgłoszeniem do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Źródło powinno być wpisane do CEEB przed 1 kwietnia 2024 r., ale zgłoszenie może być późniejsze, jeżeli wpis do CEEB jest dokonywany po raz pierwszy.


Posłuchaj

Jakub Wiech, redaktor naczelny portalu Energetyka24.com mówi w audycji Gość Polskiego Radia 24 o wnioskach na bon energetyczny i obecnym stanie polskiej energetyki . 16:55
+
Dodaj do playlisty

 

- Przy wypłacie bonu energetycznego obowiązywać będzie tzw. zasada złotówka za złotówkę. Dlatego jeżeli kryterium dochodowe zostanie przekroczone, dalej istnieje możliwość ubiegania się o bon energetyczny. W takim przypadku kwota świadczenia będzie pomniejszana o kwotę tego przekroczenia. Minimalna kwota wypłacanych bonów energetycznych będzie wynosić 20 złotych. Wniosek o bon energetyczny można złożyć w aplikacji mObywatel, na stronie ministerstwa klimatu  i na epuap.gov.pl, stacjonarnie w urzędzie gminy w miejscu zamieszkania - przypomniał Jakub Wiech.

REKLAMA

Trzeba złożyć wniosek o bon energetyczny do końca września, a wypłaty będą na końcu tego roku lub na początku następnego, to daje prawie częściową lub całościową rekompensatę wzrostu kosztów. Część rachunku pobierana przez sprzedawców, co dało wzrost średnio o 30 PLN na rachunku, przy zużyciu prądu  na poziomie 200 kw godzin energii elektrycznej rocznie - wyjaśnił Jakub Wiech.

Jaki jest stan energetyki?

- Polska energetyka jest w złej sytuacji, od dawna były sygnały alarmowe, za jest zbyt duży udział źródeł opartych o węgiel, a zły stan techniczny sieci do przesyłania prądu, zaczyna uderzać w przemysł, dalszy rozwój kraju. Trzeba zrobić wiele na poziomie ogólnopolskim w dziedzinie sieci energetycznych. Powoli zaczynamy coraz bardziej opierać się o prąd z OZE, planowane są elektrownie atomowe. Następuje  przesunięcie ciężaru produkcji prądu z południa na północ Polski. Do tego trzeba przygotować sieć przesyłową. Ale do zmian możemy przygotować się także indywidulanie, np. montując panele słoneczne, stając się prosumentem zbiorowym lub wirtualnym, choć coraz bardziej potrzebne są magazyny energii, ale nie każdego na to stać - wyjaśniał Jakub Wiech.

Co z opłacalnością domowych instalacji ?

Ekspert ds. energetyki przypomniał, że wysoka opłacalność instalacji paneli w pierwszych latach istnienia  programu "Mój Prąd", wynikała z tego, że prosumenci produkowali energię nie tylko dla siebie, ale także w celach handlowych, a ogólnopolski system energetyczny, był ich wirtualnym magazynem, dla nadmiaru energii. Ponadto korzystali z preferencyjnych stawek i nie ponosili kosztów utrzymania ogólnopolskiego systemu energetycznego.

- Mamy już 15 Gigawatów energii z OZE, zaczęły się robić przeciążenia sieci, dlatego wiele instalacji odłączono, prosumenci muszą pomyśleć o magazynach gromadzenia energii. W poprzednich latach instalowaliśmy wręcz hurtowo panele elektryczne, bez refleksji jak to potem wpiąć np. w magazyny energii. Wielu sprzedawców paneli naciągało klientów do zakupu jak największych instalacji, a dziś są one problemem dla stabilności polskiej energetyki. Nie ma tylko jednej technologii, która nas wybawi z problemu przestarzałego systemu energetycznego - wyjaśniał Jakub Wiech.

REKLAMA

 

****

Audycja: Rozmowa Polskiego Radia 24

Prowadzący: Ewa Wasążnik

REKLAMA

Gość: Jakub Wiech (redaktor naczelny portalu Energetyka24.com) 

Data emisji: 01 08 2024

Godzina:13.45


PR24/sw

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej