more_horiz

Rzecznik IPN o morderstwie Grzegorza Przemyka: był w nie zaangażowany cały aparat państwa

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2022 16:04
- Grzegorz Przemyk był z jednej strony przypadkową ofiarą, ale z drugiej komuniści dali tym morderstwem znak całej opozycji antykomunistycznej - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Rafał Leśkiewicz, rzecznik prasowy Instytutu Pamięci Narodowej.
Grzegorz Przemyk
Grzegorz PrzemykFoto: Fotografia z Nekrologu.

12 maja 1983 roku 19-letni maturzysta Grzegorz Przemyk został zatrzymany przez funkcjonariuszy MO, a następnie brutalnie pobity w komisariacie na warszawskim Starym Mieście. Dwa dni później zmarł w szpitalu. Była to jedna z najgłośniejszych zbrodni aparatu władzy PRL.

Grzegorz Przemyk jako symbol

Dr Rafał Leśkiewicz podkreślił, że maturzysta został symbolem ofiar władz komunistycznych. - Grzegorz Przemyk stał się pewnym symbolem ofiary systemu komunistycznego lat 80. Wiemy, jak wyglądały uroczystości pogrzebowe, które były manifestacją sprzeciwu wobec brutalności władz i ogólnie reżimu Wojciecha Jaruzelskiego - powiedział.

- Grzegorz Przemyk był z jednej strony przypadkową ofiarą, ale z drugiej komuniści dali tym morderstwem znak całej opozycji antykomunistycznej. On sam w sobie nie był zagrożeniem dla aparatu władzy - dodał.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że nie było to tylko działanie służb, ale przede wszystkim władz państwa. - W dokonanie tej zbrodni, a później jej kamuflażu, zaangażowany był cały aparat państwowy. Na czele tego wszystkiego stali Czesław Kiszczak i Wojciech Jaruzelski. Dzięki temu w 1984 roku uniewinniono funkcjonariuszy SB od tej zbrodni - powiedział.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Posłuchaj
24:56 PR24_mp3 2022_05_14-15-33-22.mp3 Dr Rafał Leśkiewicz o morderstwie Grzegorza Przemyka (Gość PR24)

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadził: Tadeusz Płużański 

Gość: dr Rafał Leśkiewicz (rzecznik prasowy IPN)

Data emisji: 14.05.2022

Godzina emisji: 15.33

dz

Zobacz także

Zobacz także