more_horiz

Antypolskie działania Łukaszenki. Marek Budzisz: to manifestacja frustracji

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2022 10:46
- Myślę, że mamy do czynienia z manifestowaniem frustracji czy pewnego, delikatnie to określając, zaniepokojenia ze strony białoruskiego reżimu ewolucją sytuacji - podkreślił w Polskim Radiu 24 Marek Budzisz, ekspert ds. wschodnich. 
Aleksandr Łukaszenka
Aleksandr Łukaszenka Foto: PAP/EPA/YAUHEN YERCHAK

Sąd w Homlu na Białorusi skazał dziennikarkę TVP Irynę Sławnikawę na 5 lat łagru za rzekomą "organizację protestów" i "kierowanie ugrupowaniem ekstremistycznym". W tym kraju coraz częściej też słyszy się o dewastowaniu miejsc pamięci związanych z polskością

- Myślę, że mamy do czynienia z manifestowaniem frustracji czy pewnego, delikatnie to określając, zaniepokojenia ze strony białoruskiego reżimu ewolucją sytuacji. Bo jeżeli - oczywiście ujmując sprawę hipotetycznie i w pewnym skrócie - Rosja nie zrealizuje swoich celów na Ukrainie, jeżeli tej wojny nie wygra, to będzie z tego tytułu ponosiła konsekwencje. I polityczne i długofalowo - gospodarcze - zaznaczył Marek Budzisz. 

"Sytuacja działa na niekorzyść Łukaszenki"

- Ale najprawdopodobniej, zważywszy na wielkość tego państwa i jego potencjał, reżim będzie w stanie się utrzymać. Ale Białoruś jest w zupełnie innej sytuacji. I sytuacja społeczna, i wewnętrzna sytuacja polityczna, a przede wszystkim gospodarcza działają na niekorzyść Łukaszenki, jeśli ten scenariusz zostanie zrealizowany - dodał ekspert. 

Jak podkreślił, "przegrana Rosji w sensie politycznym - nieosiągnięcie celów wojny - z pewnością odbije się rykoszetem na reżimie białoruskim".

- Również z tego powodu, że właściwie wszystkie badania opinii publicznej pokazują, że grupa zwolenników demokratyzacji kraju jest nadal duża. To około jednej trzeciej społeczeństwa. To nie jest ze społecznego punktu widzenia kraj podobny do Rosji. Przyszłość reżimu nie jest zbyt świetlista. W związku z tym Łukaszenka zaostrza politykę wewnętrzną - powiedział Marek Budzisz.

Czytaj także: 


Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
24:30 PR24 2022_08_05-09-35-03.mp3 Marek Budzisz o sytuacji na Białorusi (Temat dnia) 

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Rafał Dudkiewicz

Gość: Marek Budzisz (ekspert ds. wschodnich)

Data emisji: 05.08.2022

Godzina emisji: 09.33

bartos

Zobacz także

Zobacz także