more_horiz

Spór o środki z KPO. Anna Zalewska: działania Komisji Europejskiej uderzają w polskie społeczeństwo

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2022 16:45
- Jarosław Kaczyński od kilku miesięcy mówi o tym, że kończy się nasza cierpliwość związana z nieprzestrzeganiem zapisów dotyczących wypłaty środków z KPO. My wypełniliśmy wyroki TSUE, zostało podpisane porozumienie, wypełniliśmy wszystko - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Zalewska, europoseł Prawa i Sprawiedliwości. 
Anna Zalewska
Anna ZalewskaFoto: PR24

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział, że w relacjach z Unią Europejską państwo polskie wykazało maksimum dobrej woli i poszło na duże kompromisy. "Ale ustępstwa nic nie dały. "Dalej cofać się nie możemy i nie mamy gdzie" - mówił Jarosław Kaczynski w wywiadzie dla tygodnika "Sieci".

Anna Zalewska odniosła się do słów Jarosława Kaczyńskiego dotyczących sporów wokół środków z Krajowego Planu Odbudowy. - W tej chwili wroga jest nam Komisja Europejska, posługuje się metodami pozatraktowymi, wręcz autorytarnymi, czy totalitarnymi. To nie uderza w rząd czy premiera Morawieckiego, ale w polskie społeczeństwo, zaklęcia totalnej opozycji niczego tu nie zmienią - oceniła.

Europoseł zauważyła, że Komisja Europejska przyjmuje różnego rodzaju rezolucje, które mają na celu m.in. rezygnację z zasady jednomyślności w najważniejszych decyzjach dotyczących Wspólnoty. Jak podkreśliła, jest to wyraźny sygnał mówiący o chęci federalizacji UE.

Dodała, że spory związane z dyskusją dotyczącą środków unijnych są podtrzymywane w organach UE przez polityków opozycji. - Te emocje podkręcane są szczególnie przez Platformę Obywatelską, pogłębiają polityczne podziały, będą polaryzowały wyborców podczas kampanii wyborczej, z pewnością będą tego chcieli politycy totalnej opozycji - powiedziała.

- To, że Donald Tusk nie jest w stanie przekonać do siebie wyborców, budzi emocje i pogłębia agresję także wewnątrz PO, jego wrogowie zaczynają się konsolidować i szukać jakichś rozwiązań (…). Donald Tusk nie przebił "szklanego sufitu" PO, ale przede wszystkim nie ma nic do zaproponowania Polakom, kontynuuje to od siedmiu lat totalnej opozycji z wiodącą rolą Platformy Obywatelskiej, która ma wyłączenie program antyPiS. Kiedy nie będzie Zjednoczonej Prawicy, ma zniknąć inflacja, zostaną wypłacone środki z KPO, gospodarka będzie jeszcze lepiej się rozwijać itd. - dodała Anna Zalewska.

Posłuchaj
23:12 PR24 2022_08_08-14-33-32.mp3 Anna Zalewska o sporze wokół funduszy z tytułu KPO dla Polski (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

KE na początku czerwca zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy. To krok w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy.

KE zaznaczyła m.in. że polski KPO "zawiera kamienie milowe związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa, które mają szczególne znaczenie dla poprawy klimatu inwestycyjnego i stworzenia warunków dla skutecznej realizacji", i że "Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy".

17 czerwca państwa członkowskie UE zatwierdziły polski KPO; decyzja została podjęta na posiedzeniu ministrów finansów państw UE w Luksemburgu. 

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Goście: Anna Zalewska

Data emisji: 8.08.2022

Godzina emisji: 14.33

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także