more_horiz

Dowódca WOT: nie możemy dopuścić do tego, by przeciwnik wdarł się do stolicy

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2022 11:50
- Obserwujemy wydarzenia na Ukrainie i wyciągamy wnioski. Widzimy, jak zacięte są walki o miasta. Federacja Rosyjska niejako odsłoniła się, pokazała nam, w jaki sposób działa i jakiego uzbrojenia używa. To dla nas olbrzymia lekcja, jak konflikt mógłby wyglądać u nas. Jesteśmy żołnierzami, przygotowujemy się na takie ewentualności, na najgorsze scenariusze - mówił w Polskim Radiu 24 płk Marek Pietrzak, dowódca 18 Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej.
Audio
  • Płk Marek Pietrzak gościem Rafała Dudkiewicza (Temat dnia/Gość PR24)
Płk Pietrzak: walczymy o każdy centymetr kwadratowy państwa
Płk Pietrzak: walczymy o każdy centymetr kwadratowy państwaFoto: PAP/Tytus Żmijewski

Gość Polskiego Radia 24 przyznał, że zadania 18 Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej są w pewnym sensie oczywiste, zwłaszcza w związku z wojną na Ukrainie. - Nasza jednostka jest dedykowana do obrony stolicy, do przygotowań do obrony Warszawy. Natomiast na czas pokoju wspieramy działania służb. Wojna na Ukrainie nie odstaje od tego, co pamiętamy z historii. Widzimy, jakie są zniszczenia, że potrzebne są działania poszukiwawczo-ratownicze. Mamy dwa filary: obrona miasta, walka w mieście i tzw. urban rescue - powiedział płk Marek Pietrzak.

Czytaj także:

Przypomniał, że ukraińska obrona terytorialna była budowana z wykorzystaniem polskich doświadczeń związanych z WOT. - Niektórzy mieszają Gwardię Narodową z obroną terytorialną, wtedy wywiązuje się dyskusja. W pewnym momencie Ukraińcy zaczęli obronę terytorialną bardzo szybko kompletować pod lufami karabinów Federacji Rosyjskiej. Jednego dnia zmobilizowano kilka tysięcy mieszkańców Kijowa, którzy następnego dnia byli na barykadach. Mamy większy komfort, ale przyspieszamy i podejmujemy stosowne działania. Obserwujemy wydarzenia na Ukrainie i wyciągamy wnioski. Widzimy, jak zacięte są walki o miasta. Federacja Rosyjska niejako odsłoniła się, pokazała nam, w jaki sposób działa i jakiego uzbrojenia używa. To dla nas olbrzymia lekcja, jak konflikt mógłby wyglądać u nas. Jesteśmy żołnierzami, przygotowujemy się na takie ewentualności, na najgorsze scenariusze - tłumaczył płk Pietrzak.

>>> INWAZJA ROSJI NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Płk Marek Pietrzak podkreślił, że zdobycie miasta decyduje o przewadze, ma też znaczenie psychologiczne. - Chodzi o złamanie ducha walki obrońców. Aglomeracje skupiają ludzi, zdobytą infrastrukturę można wykorzystać do dalszych działań. Zdobycie otwartych zwykle nie wiąże się z dużym wysiłkiem, obrona kumuluje się wokół miast. Tak też było na przestrzeni dziejów, miasta były fortecami, toczyły się o nie najkrwawsze boje. 18 Stołeczna Brygada Obrony Terytorialnej została stworzona do obrony Warszawy. Nie możemy dopuścić do tego, by przeciwnik wdarł się do stolicy. Podobnie było z Kijowem. W pierwszych dniach wojny Rosja przeprowadziła ataki na przedmieścia, by pochwycić przyczółki na lotnisku i poprowadzić atak na miasto. Zdobycie stolicy wiązałoby się z początkiem końca Ukrainy. Można się spodziewać, że podobne scenariusze dotyczyłyby Polski. Stąd rozwój polskich sił zbrojnych. Zmieniła się polityka w tym zakresie, walczymy o każdy centymetr kwadratowy państwa, nie może być sytuacji, że oddajemy cześć terytorium z nadzieją, że siły sojusznicze przyjdą potem z pomocą i odbiją terytoria. Aby przeprowadzić kontratak, trzeba zebrać duże siły. Musimy robić wszystko, aby budować potencjał odstraszania - podsumował płk Pietrzak.

Posłuchaj
27:03 PR24 2022_08_11-10-32-51.mp3 Płk Marek Pietrzak gościem Rafała Dudkiewicza (Temat dnia/Gość PR24)

W ciągu ostatniego półrocza do Wojsk Obrony Terytorialnej zgłosiło się ponad 13 tysięcy ochotników. 6 tysięcy z nich już przystąpiło do służby w WOT, a kolejne wnioski są rozpatrywane. Ponad 33 proc. chętnych to osoby w wieku do 30 lat.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzi: Rafał Dudkiewicz
Gość: płk Marek Pietrzak (dowódca 18 Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej)
Data emisji: 11.08.2022
Godzina emisji: 10.33

PR24

Zobacz także

Zobacz także