more_horiz

Uroczystość Wniebowzięcia NMP. O. Jacek Szymczak: jesteśmy powołani do życia w zmartwychwstaniu

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2022 09:55
- Jesteśmy tymi, którzy cały czas muszą sobie przypominać, że nasze ciała są świątynią Boga. Nasza cielesność nie jest czymś, co można odstawić, jest przeżywana jako pełnia życia, rozwijamy się jako dusza i ciało - mówił w Polskim Radiu 24 o. Jacek Szymczak, dominikanin.
Fresk autorstwa Cesare Marianiego przedstawiający scenę wniebowzięcia Maryi w kościele św. Łucji del Gonfalone w Rzymie
Fresk autorstwa Cesare Marianiego przedstawiający scenę wniebowzięcia Maryi w kościele św. Łucji "del Gonfalone" w RzymieFoto: Renata Sedmakova / Shutterstock.com

Kościół katolicki obchodzi dziś uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz 102. rocznicę Cudu nad Wisłą. Uroczystość Wniebowzięcia NMP jest jednym z najstarszych świąt maryjnych w Kościele. W polskiej tradycji znane jest jako święto Matki Bożej Zielnej.

O. Jacek Szymczak przypominał, że wg apokryfów Maryi ukazał się anioł z gałązką palmową i objawił zbliżającą się śmierć. - Teolodzy nie wypowiadają się w jasny sposób, czy Maryja umarła czy została wzięta do nieba. Kościół wschodni mówi o "zaśnięciu", Kościół zachodni o wniebowzięciu, ważna jest perspektywa, że dokonało się to z duszą i ciałem, że Maryja nie oczekuje na dzień zmartwychwstania. Apostołowie mówili o tym, czego byli świadkami, o życiu Maryi pełnym łaski, które pokazuje, co działoby się z nami, gdybyśmy żyli bez skazy grzechu pierworodnego i zostali przeniesieni do nieba z duszą i ciałem. Pamiętajmy, że Maryja jest stuprocentowym człowiekiem, to pokazuje powołanie człowieczeństwa, to, że droga nas, ludzi żyjących w ciele, jest powołaniem do życia w zmartwychwstaniu, do życia wiecznego. Nasze ciało nie znika, nie zamieniamy się w błądzące duchy.

Posłuchaj
21:37 PR24_mp3 2022_08_15-09-06-51.mp3 O. Jacek Szymczak o znaczeniu święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Zobacz także:

Początki świętowania Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny sięgają przełomu V i VI wieku. Od 1950 r. prawda ta została ogłoszona w Kościele katolickim jako dogmat. Wskazuje ona na godność ludzkiej osoby oraz jej powołanie, którym jest wieczne szczęście z Bogiem.

Audycja Naczelnej Redakcji Programów Katolickich

* * *

Audycje przygotowała: Agnieszka Kozłowska-Łysko

Gość: o. Jacek Szymczak, dominikanin

Data emisji: 15.08.2022

Godzina emisji: 9.06

PR24/ka


Zobacz także

Zobacz także