more_horiz

Fake newsy ws. Odry. Michał Elmerych: dezinformacja i panika są tu zbędne

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2022 15:17
- Możemy zastanawiać się, komu taka panika politycznie byłaby potrzebna, mieszkańcy Nadodrza nie są w stanie zrozumieć tego, że ktoś próbuje to, co stało się w rzece, rozgrywać politycznie - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Elmerych, szef wydania online "Głosu Szczecińskiego" - gs24.pl.
Audio
  • Michał Elmerych o medialnych manipulacjach dotyczących skażenia Odry rtęcią (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)
Akcja oczyszczania Odry ze śniętych ryb przy użyciu zapory elastycznej w Widuchowej. W akcji biorą udział m.in. żołnierze 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. 14.08.2022
Akcja oczyszczania Odry ze śniętych ryb przy użyciu zapory elastycznej w Widuchowej. W akcji biorą udział m.in. żołnierze 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. 14.08.2022Foto: PAP/Marcin Bielecki

W piątek niemiecki portal rbb24 poinformował, że według wstępnych wyników analizy próbek wody pobranych z Odry na granicy polsko-niemieckiej Laboratorium w Berlinie-Brandenburgii stwierdziło w nich wysokie stężenie rtęci. W sobotę ten sam portal, powołując się na słowa ministra środowiska Brandenburgii Axela Vogla, zdementował tę informację. "Na tę chwilę nie możemy potwierdzić, że to rtęć jest odpowiedzialna za śmierć. Możliwa jest kombinacja kilku czynników, takich jak ciepło, niski stan wody i toksyny. Może być tak, że substancje te dostawały się do Odry od dawna, ale normalnie nie stanowią żadnego problemu przy średnim poziomie wód" - wyjaśnił Axel Vogel i podkreślił, że obecnie stan wody na Odrze jest "historycznie niski".

Michał Elmerych komentował doniesienia medialne o stwierdzeniu podwyższonego poziomu rtęci w próbkach z Odry. - Śledząc niemiecką prasę od kilku dni, sam już nie wiem, co i kiedy w niej pisano. Pojawiła się informacja o rtęci, która przyszła z Polski i zawędrowała do mediów niemieckich, trudno ustalić, gdzie jest jej źródło. Jeżeli chodzi o to, co skaziło Odrę, mamy w tej chwili do czynienia z dezinformacją, nic nie wiemy, spekulacje nie mają sensu. Próbki wody zostały skierowane także do laboratoriów zagranicznych, dopóki nie będziemy wiedzieli, co się stało, a coś ewidentnie się stało, wszystko, co mówimy, będzie sianiem dezinformacji i paniki, która jest zupełnie niepotrzebna - stwierdził gość audycji.

- Nawet niemieccy ekolodzy, bardzo przeciwni planom uregulowania Odry czy doprowadzenia do tego, by była rzeką żeglowną, mówią, że rząd landu Brandenburgii nie zareagował w sposób właściwy. Tymczasem całe odium spływa na polskie władze - dodał gość audycji.

Posłuchaj
10:26 PR24_mp3 2022_08_16-13-08-43.mp3 Michał Elmerych o medialnych manipulacjach dotyczących skażenia Odry rtęcią (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

Pierwsze próbki wody z Odry trafiły do Czech, a kolejne zostaną wysłane do Holandii i Wielkiej Brytanii. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska poinformował, że przebadanych poza Polską będzie w sumie 87 próbek. W komunikacie podano, że w ich transporcie pomaga polska policja, wspierająca inspektorów z GIOŚ.

Wyniki niemieckich badań laboratoryjnych wykazały obecność rtęci i wskazały na przekroczone normy dla wód powierzchniowych. Wskaźnik ten nie przekracza norm dopuszczalnych dla wody pitnej.

Więcej w zapisie audycji. 

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość audycji: Michał Elmerych

Data emisji: 16.08.2022

Godzina emisji: 13.08

PR24

Zobacz także

Zobacz także