more_horiz

Energetyka atomowa w Polsce. Prof. Górski: najlepiej byłoby skorzystać ze wszystkich trzech ofert

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2022 13:08
- Z pewnością dla Polski budowa trzech elektrowni w perspektywie czasu nie byłaby jakimś nadmiernym "problemem". Doprowadziłoby to do takiej sytuacji, w której moglibyśmy spać spokojnie, jeśli chodzi o kwestie energetyczne - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Górski, rektor Kolegium Jagiellońskiego. 
Amerykańskie firmy przygotowały studium budowy elektrowni atomowych w Polsce.
Amerykańskie firmy przygotowały studium budowy elektrowni atomowych w Polsce.Foto: hxdbzxy/Shutterstock

Cywilna energetyka jądrowa była jednym z tematów rozmowy wiceprezydent USA Kamali Harris z premierem Mateuszem Morawieckim.

Mateusz Morawiecki mówił, że polski rząd aktywnie działa na rzecz poszukiwania nowych źródeł energii, jak i analizuje możliwości rozwoju m.in. energetyki jądrowej. Chodzi zarówno o budowę dużej elektrowni jądrowej, jak i rozwój tzw. modułowych reaktorów jądrowych. 

- Chcemy w najbliższych kilkunastu latach - do 2040 r. - wybudować co najmniej 6 reaktorów o mocy 9 GW. Wierzę, że ten cel jest możliwy do przekroczenia - powiedział premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do planów dotyczących energetyki jądrowej. (...) - Do tej pory najdalej rozwinęliśmy naszą współpracę z partnerami amerykańskimi - poinformował szef rządu. Wiceprezydent USA poinformowała o gotowości podzielenia się doświadczeniami w tym zakresie.

- W najbliższym czasie powinny być już oficjalnie dokonane czynności związane z wyborem partnerów. Z tego wynika, że przynajmniej dwie ścieżki będziemy realizować - francuską i amerykańską. Być może ta amerykańska będzie połączona ze ścieżką koreańską. Są na stole trzy oferty. Najlepiej byłoby każdą z nich przyjąć, jednak finansowanie tego typu przedsięwzięcia, w takiej skali, dzisiaj przekracza nasze możliwości - skomentował prof. Grzegorz Górski. - Chyba że uda się zachęcić wszystkich partnerów do tego, żeby w znacznym stopniu partycypowali w tym przedsięwzięciu - dodał.   

Więcej w nagraniu. 


Posłuchaj
24:02 PR24_mp3 2022_09_05-11-33-31.mp3 Prof. Grzegorz Górski o współpracy energetycznej Polski z USA ("Temat dnia/Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"

Prowadzi: Magdalena Złotnicka

Gość: prof. Grzegorz Górski (rektor Kolegium Jagiellońskiego) 

Data emisji: 05.09.2022

Godzina emisji: 11.33

kmp

Zobacz także

Zobacz także