more_horiz

"Wypowiedział się w imieniu Rosji, jako rzecznik Rosji". Jastrzębowski o wpisie Sikorskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2022 16:07
- To był szalenie niebezpieczny wpis, prorosyjski. Przyznał to też rzecznik Departamentu Stanu. To była rosyjska narracja. Sikorski wypowiedział się w imieniu Rosji, jako rzecznik Rosji - mówił w Polskim Radiu 24 Sławomir Jastrzębowski (Salon24). Gośćmi byli również Wojciech Reszczyński i Andrzej Rafał Potocki (wPolityce.pl).
Jastrzębowski: jakikolwiek inny polityki PO zostałby wyrzucony z partii
Jastrzębowski: jakikolwiek inny polityki PO zostałby wyrzucony z partiiFoto: PAP/Tomasz Waszczuk

W sieci znów jest głośno o wpisie Radosława Sikorskiego na temat awarii gazociągów Nord Stream. Wszystko za sprawą rosyjskiego dyplomaty, który użył tweeta jako argumentu podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ. Przedstawiciel Rosji podziękował Radosławowi Sikorskiemu za wpis nt. awarii gazociągów Nord Stream.

Andrzej Rafał Potocki przypomniał, że nie był to pierwszy "wybryk" Sikorskiego. - Najbardziej utkwiła mi w pamięci sytuacja, gdy podczas Majdanu zaczepił jednego z ukraińskich polityków i powiedział mu, że jeżeli opozycja nie przerwie protestu, to wszyscy zginą. O tyle było to żenujące, że dwie godziny później prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz uciekł z Kijowa i prognoza Sikorskiego okazała się nietrafiona. Świadczyło to o tym, że ten człowiek nie miał pojęcia o polityce. Podobnie jest teraz. Wpis Sikorskiego można odczytywać jako rodzaj autopromocji - Sikorski znany jest z wybujałego ego. Niektórzy twierdzą, że wpis ociera się o moskiewską agenturą wpływu. Inni, że była to zwykła głupota. Te trzy koncepcje mogą być też ze sobą związane - powiedział publicysta. 

Wojciech Reszczyński zauważył, że Sikorski na początku lat 90. XX wieku był odbierany jako obiecujący człowiek prawicy. - Wyrządzono mu wielką krzywdę. Młody człowiek, z mitem antykomunisty walczącego przeciwko ZSRR po stronie dżihadystów w Afganistanie, otrzymał ważne stanowisko i od tego zaczęła się jego destrukcja umysłowa. Nie bez znaczenia było też jego zachowanie podczas katastrofy smoleńskiej. Sikorski jako pierwszy przekazał wersję lansowaną do dziś przez Rosję, że do tragedii doszło z winy pilotów. Jeżeli ktoś ma na koncie 800 tys. euro i nie jest w stanie udowodnić, skąd te pieniądze ma, to świadczy to o tym, że ten człowiek jest głęboko zaangażowany w rosyjską wersję wojny z Ukrainą. Sikorski usunął swojego tweeta po reakcji Departament Stanu. Amerykanie muszą być zaskoczeni tą sytuacją, doszło do olbrzymiego zgrzytu na linii USA-Polska - tłumaczył Reszczyński.  

Czytaj także:

Natomiast Sławomir Jastrzębowski podkreślił, że Sikorski nie poniesie "konsekwencji wewnętrznych". - Donald Tusk wyraził już swoje zdanie, że było to nieodpowiedzialne zachowanie. Natomiast jakikolwiek inny polityki PO zostałby wyrzucony z partii. To był szalenie niebezpieczny wpis, prorosyjski. Przyznał to też rzecznik Departamentu Stanu. To była rosyjska narracja. Sikorski wypowiedział się w imieniu Rosji, jako rzecznik Rosji - podsumował publicysta. 

Posłuchaj
51:21 PR24 2022_10_01-14-05-59.mp3 Andrzej Rafał Potocki, Wojciech Reszczyński i Sławomir Jastrzębowski gośćmi Tadeusza Płużańskiego (Temat dnia/Gość PR24)

Polski europoseł kilka dni temu zasugerował, że za uszkodzeniami rosyjsko-niemieckiego gazociągu stoją Stany Zjednoczone. "Thank you, USA (dziękujemy wam, USA)" - napisał b. szef MSZ, zamieszczając zdjęcie wycieku na Morzu Bałtyckim. 

* * *

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Goście: Andrzej Rafał Potocki (wPolityce.pl), Sławomir Jastrzębowski (Salon24), Wojciech Reszczyński 

Data emisji: 1.10.22

Godzina emisji: 14.05

tj/kor

Zobacz także

Zobacz także