more_horiz

PE uzna Rosję za sponsora terroryzmu? Dr Łukasz Adamski: to bardzo łagodne określenie

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2022 14:27
- Siła uchwał, rezolucji przyjmowanych przez organ parlamentarny jest tym większa, im większa będzie zgoda tych parlamentarzystów. (...) Przypuszczalnie nie było zgody pewnych rządów albo pewnych frakcji Parlamentu Europejskiego, żeby nazwać rzeczy po imieniu, żeby nie odwoływać się do prawniczych i politycznych eufemizmów i określić Rosję jako państwo, które jest terrorystą - mówił w Polskim Radiu 24 dr Łukasz Adamski, komentując projekt rezolucji PE ws. uznania Rosji za państwo sponsorujące terroryzm.
Dr Łukasz Adamski stwierdził, że Rosja jest państwem terrorystycznym, a określenie jej sponsorem terroryzmu to eufemizm
Dr Łukasz Adamski stwierdził, że Rosja jest państwem terrorystycznym, a określenie jej "sponsorem terroryzmu" to eufemizmFoto: PAP/Vladyslav Karpovych

W środę Parlament Europejski zagłosuje w sprawie rezolucji uznającej Rosję za państwo sponsorujące terroryzm. W Polskim Radiu 24 dr Łukasz Adamski stwierdził, że wolałby, gdyby Rosję nazwano po prostu państwem terrorystycznym, a nie "sponsorującym terroryzm". Jednak - podkreślił - to ważna z politycznego punktu widzenia decyzja Parlamentu Europejskiego.

- Mamy sytuację, że siła uchwał, rezolucji przyjmowanych przez organ parlamentarny jest tym większa, im większa będzie zgoda tych parlamentarzystów. (...) Tak samo jest w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ - jeśli jakaś rezolucja przechodzi większością głosów, ale widzimy, że większość państw się wstrzymuje, to nie ma takiej politycznej siły, jak rezolucja, gdzie prawie wszyscy są za, a tylko parę krajów przeciw - tłumaczył w Polskim Radiu 24 dr Łukasz Adamski.

"Uznanie Rosji za sponsora terroryzmu to eufemizm"

Politolog wyjaśnił, że podobnie jest w przypadku Europarlamentu. - Przypuszczalnie nie było zgody pewnych rządów albo pewnych frakcji parlamentarnych, żeby nazwać rzeczy po imieniu, żeby nie odwoływać się do prawniczych i politycznych eufemizmów i określić Rosję jako państwo, które jest terrorystą. Bo Rosja nie tylko prowadzi zbrodniczą, agresywną wojnę, ale też w ramach tej wojny jest odpowiedzialna za szereg aktów terroru, jak choćby ostrzały cywilnej infrastruktury krytycznej - ocenił gość PR24.

Dodał jednak, że należy cieszyć się choćby z tej rezolucji - o ile Parlament Europejski przyjmie ją w głosowaniu. To bowiem będzie oznaczać, że utrzymuje się jedność europejska.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
20:42 [PR24]PR24 (PCM) 22 listopad 2022 13_07_44_Adamski.mp3 Dr Łukasz Adamski o rezolucji PE ws. uznania Rosji za sponsora terroryzmu ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Gość: dr Łukasz Adamski (historyk, politolog, Centrum im. Mieroszewskiego)
Data emisji: 22.11.2022
Godzina emisji: 13.06

PR24/jmo/kor

Zobacz także

Zobacz także