more_horiz

Jak Ukraińcy radzą sobie bez prądu? Pietruszyński: Putin zaczął grać na dwa blackouty

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2022 21:20
- Rosja bardzo świadomie wykorzystuje infrastrukturę krytyczną i próbuje robić z tego dziś w tej wojnie numer jeden - mówił w Polskim Radiu 24 Janusz Pietruszyński, analityk CIRE. 
Jak Ukraińcy radzą sobie bez prądu? Pietruszyński: Putin zaczął grać na dwa blackouty
Jak Ukraińcy radzą sobie bez prądu? Pietruszyński: Putin zaczął grać na dwa blackoutyFoto: PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Gość PR24 mówił o tym, że jesteśmy w momencie, w którym Rosja "rekonfiguruje strefę wojenną" i zaczyna bardzo wyraźnie podważać prawa cywilizacyjne, takie jak prawo do energii elektrycznej, do komfortu cieplnego i prawo do wody. W ramach tej rekonfiguracji Moskwa próbuje tym samym oddziaływać na zachodnią Europę.

"Dwa blackouty"

- To jest dość ważny moment, mówi się, że Putin zaczął grać na dwa blackouty: na energetyczny, tu będzie na różne sposoby wmawianie opinii publicznej, że ten na Ukrainie może rezonować na kolejne blackouty, co jest nieprawdą, ale jest też drugi, telekomunikacyjny, utrata transmisji danych - powiedział Janusz Pietruszyński.

Od początku wojny rosyjskie wojsko atakuje nie tylko cele militarne, ale także obiekty cywilne i infrastrukturę krytyczną na Ukrainie. W środę 23 listopada w Ukrainie zapanował pierwszy blackout, czyli brak dostępu do energii elektrycznej w całym kraju. Miał trwać 24 godziny, ale służby naprawiły zniszczone instalacje szybciej.


Posłuchaj
08:05 PR24_mp3 2022_11_26-20-32-49.mp3 Jak Ukraińcy radzą sobie bez prądu? Pietruszyński: Putin zaczął grać na dwa blackouty ("Gość PR24")

***

Audycja"Temat Dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

Gość: Janusz Pietruszyński (analityk CIRE)

Data emisji: 26.11.2022

Godzina: 20.32 

kor


Zobacz także

Zobacz także