more_horiz

Zembaczyński broni Nitrasa. "To charyzmatyczny polityk"

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2023 20:00
 - Jego zaangażowanie pozwoliło niesamowicie rozwinąć ideę Campusu Rafała Trzaskowskiego. Sławomir Nitras to sprawdzony człowiek, Donald Tusk podjął dobrą decyzję - mówił w Polskim Radiu 24 poseł Witold Zembaczyński z Koalicji Obywatelskiej.
Witold Zembaczyński
Witold ZembaczyńskiFoto: PR24/AK

Donald Tusk ogłosił w piątek w Senacie, że poseł Sławomir Nitras ma czuwać z ramienia PO nad uczciwym przebiegiem jesiennych wyborów. Wielu wyborców kojarzy go jednak z kontrowersjami, które towarzyszą jego działalności. Wystarczy wspomnieć o jego słowach o "opiłowywaniu katolików" czy określenie działacza pro-life mianem "gnoja".

Gość Polskiego Radia 24 przypomniał, że pół roku temu powstała inicjatywa obywatelskiej kontroli wyborów. - Cały system informatyczny do koordynowania pracy obserwatorów wyborów stworzony przez KOD z partiami demokratycznymi. Nalezę do tej kapituły i reprezentuję tam Nowoczesną. Cieszę się, że ze swoją energią dołączy do nas Sławomir Nitras. Nasz pomysł polega na tym, aby stworzyć obywatelską sieć kontroli wyborów. W każdej komisji wyborczej będziemy mieli swojego przedstawiciela, który będzie zwracał uwagę na nieprawidłowości. Cieszę się, że ze strony PO poseł Nitras będzie uczestniczył w naszych pracach - powiedział Witold Zembaczyński.   

- Nie można odmówić Sławomirowi Nitrasowi, że jest charyzmatyczną postacią. Jego zaangażowanie pozwoliło niesamowicie rozwinąć ideę campusu Rafała Trzaskowskiego. Nitras to sprawdzony człowiek, Donald Tusk podjął dobrą decyzję - dodał.  

W czwartek Sejm przyjął nowelizację Kodeksu wyborczego. Przepisy składały się z dwóch projektów rządowych i jednego poselskiego autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Pozwalają na utworzenie obwodowych komisji wyborczych w miejscowościach o znacznie mniejszej liczbie mieszkańców niż dotąd.

Jednak zdaniem Zembaczyńskiego nowelizacja nie rozwiązuje głównych problemów. - Zapisano w niej m.in, że wyborcy mają być dowożeni do lokali wyborczych. Nikt jednak nie przewidział, że potem tych ludzi trzeba odwieźć. Dlaczego nie wprowadzono poprawek uwzględniających głosowanie przez internet? - pytał poseł Koalicji Obywatelskiej. 

Posłuchaj
21:49 PR24 2023_01_28-17-36-18.mp3 Witold Zembaczyński gościem Magdaleny Złotnickiej (Temat dnia/Gość PR24)

Nowelizacja umożliwia między innymi utworzenie obwodowych komisji wyborczych w miejscowościach liczących 200 lub 300 osób. Wcześniej w obwodzie do głosowania musiało mieszkać co najmniej 500 osób. Poza tym przewiduje utworzenie Centralnego Rejestru Wyborców, który ma gromadzić dane o wyborcach oraz posiadaniu bądź nieposiadaniu przez nich prawa wybierania. To ostatnie było propozycją rządową. Wprowadza także m.in. rozwiązania dotyczące bezpłatnych przewozów dla wyborców w gminach bez publicznego transportu. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24
Prowadzi: Magdalena Złotnicka
Gość: Witold Zembaczyński (Nowoczesna, Koalicja Obywatelska)
Data emisji: 28.01.2023
Godzina emisji: 17.36

PR24/jt

Zobacz także

Zobacz także