more_horiz

Ustawa wiatrakowa. Jakóbik: Polska potrzebuje energii z różnych źródeł

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2023 16:24
- Lądowe farmy wiatrowe, oczywiście w sposób zgodny ze standardami, mogą powstawać i dawać Polsce więcej energii. Polska tego potrzebuje, ponieważ luka wytwórcza w 2035 roku może sięgnąć prawie 5 gigawatów, czyli tyle, ile wytwarzamy w największej elektrowni w Polsce - podkreślił w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik z portalu BiznesAlert. 
Wojciech Jakóbik
Wojciech JakóbikFoto: PR24

Sejmowe komisje energii, klimatu i aktywów oraz samorządu i polityki regionalnej zwiększyły w czwartek z 500 m do 700 m minimalną odległość budowy turbin wiatrowych od domów mieszkalnych. Jednocześnie zniosły zakaz budowy budynków mieszkalnych w pobliżu wiatraków. Projekt trafi teraz na drugie czytanie na posiedzeniu plenarnym Sejmu.

- Lądowe farmy wiatrowe, oczywiście w sposób zgodny ze standardami, mogą powstawać i dawać Polsce więcej energii. Polska tego potrzebuje, ponieważ luka wytwórcza w 2035 roku może sięgnąć prawie 5 gigawatów, czyli tyle, ile wytwarzamy w największej elektrowni w Polsce - w elektrowni Bełchatów - podkreślił Wojciech Jakóbik.

- A zatem musimy zapewnić energię z różnych źródeł, które są dostępne. Jednym z tych źródeł jest lądowa energetyka wiatrowa. Ona była blokowana przez obowiązujące przepisy. Teraz ma być odblokowana. Wewnątrz koalicji rządzącej mamy spór o to, jak ją odblokować - dodał ekspert.

Zwrócił również uwagę na fakt możliwości zablokowania inwestycji przez organy samorządu terytorialnego. - Nowe przepisy mają pozwolić każdemu samorządowi, który boi się wiatraków, te wiatraki zablokować - powiedział Wojciech Jakóbik.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:47 PR24 2023_01_30-15-33-59.mp3 Wojciech Jakóbik o energetyce (Temat dnia) 

***

AudycjaTemat dnia

ProwadzącyTadeusz Płużański 

Gość: Wojciech Jakóbik 

Data emisji: 30.01.2023

Godzina emisji: 15.33

bartos/kor

Zobacz także

Zobacz także