more_horiz

USA zestrzeliły chiński balon. Dr Brona: jeden z większych kryzysów ostatnich lat w relacjach tych krajów

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2023 10:55
- Wydaje się, że sprawa balonu przekreśliła na przynajmniej kilka tygodni starania, żeby utrzymać dialog polityczny (...). Musimy pamiętać, że wizyta Blinkena w Chinach to pierwsza od pięciu lat wizyta na tak wysokim szczeblu przedstawiciela USA w Chinach - mówił w Polskim Radiu 24 dr Adrian Brona (Uniwersytet Jagielloński).
USA. Chiński balon szpiegowski został zestrzelony
USA. Chiński balon szpiegowski został zestrzelonyFoto: Shutterstock/Angel DiBilio

Amerykański samolot myśliwski zestrzelił w sobotę chiński balon szpiegowski, który od kilku dni przebywał w przestrzeni powietrznej USA. Rozkaz przeprowadzenia akcji zbrojnej wydał prezydent Joe Biden. Z powodu incydentu na nieokreślony termin przełożył swoją wizytę w Chinach sekretarz stanu USA Antony Blinken.

Dr Adrian Brona ocenił, że mamy do czynienia z jednym z większych kryzysów w relacjach chińsko-amerykańskich w ostatnich latach. - Tak to wygląda, jeśli śledzi się oświadczenia strony amerykańskiej, wypowiedzi tamtejszych analityków. Wg nich jest to sytuacja bezprecedensowa, od dawna się nie zdarzyło, żeby tego typu obiekt, statek powietrzny, potężny balon stratosferyczny, wleciał w przestrzeń powietrzną Stanów Zjednoczonych. Chińczycy utrzymują, że to balon meteorologiczny, ale to standardowa wymówka wszystkich mocarstw w takich sytuacjach - zaznaczył.

- Od kilku lat tego typu balony były wysyłane w kierunku Stanów Zjednoczonych, latają one na tak dużej wysokości, że dosyć trudno jest je wypatrzyć i zneutralizować. Amerykanie obawiają się, że gdyby nie zareagowali na to zdarzenie, to w przyszłości poleciałby nie jeden czy dwa, ale dziesiątki czy setki takich balonów - dodał ekspert.

Posłuchaj
22:53 PR24_mp3 2023_02_07-09-36-44.mp3 Dr Adrian Brona o relacjach Chiny-USA (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

Balon wleciał w amerykańską przestrzeń powietrzną 28 stycznia na północ od należących do stanu Alaska Wysp Aleuckich na Pacyfiku. Początkowo amerykańscy urzędnicy sądzili, że będzie dalej przemieszczał się nad rzadko zaludnionymi obszarami na północy.

Dwa dni później jednak balon zwolnił, prawie zatrzymał się nad Kanadą, a następnie zmienił kurs i skierował się na południe wzdłuż nowej trajektorii, która ostatecznie doprowadziła go nad stan Idaho. W stanie Montana, który graniczy z Idaho, znajduje się amerykańska baza wojskowa i silosy z rakietami zdolnymi przenosić głowice nuklearne.

* * * 

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: dr Adrian Brona

Data emisji: 07.02.2023 

Godzina emisji: 09.36

PR24/ka/kor

Zobacz także

Zobacz także