more_horiz

Pacyfikacja kopalni JSW w 2015 r. Janusz Śniadek: Donald Tusk posługuje się ordynarnym kłamstwem

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2023 21:33
W tym tygodniu mija osiem lat od protestów górników przed budynkiem Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Janusz Śniadek ocenił w Polskim Radiu 24, że Donald Tusk, odnosząc się do tych wydarzeń, wyraża się w analogicznym tonie jak osoby, które nazywają stan wojenny "wydarzeniem kulturalnym".
Janusz Śniadek opowiedział w PR24 o pacyfikacji pod JSW za czasów rządów PO-PSL
Janusz Śniadek opowiedział w PR24 o pacyfikacji pod JSW za czasów rządów PO-PSLFoto: PR24

W 2015 r. policja oddała strzały z broni gładkolufowej w kierunku szturmujących budynek JSW. W poniedziałek w Sejmie posłowie PiS oraz przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej otworzyli wystawę upamiętniającą ósmą rocznicę strajku górników. - Wystawa ma służyć temu, aby nie dać zabić pamięci o tych wydarzeniach - zaznaczono.

Do tragicznych incydentów z 2015 r. odniósł się na antenie Polskiego Radia 24 Janusz Śniadek z PiS. Jak podkreślił, sejmowa wystawa została otwarta z inicjatywy posła Grzegorza Matusiaka. - Ona przypomina fakty i sceny spod Jastrzębskiej Spółki Węglowej, gdzie doszło do protestów i interwencji zwartych oddziałów ZOMO - powiedział. - Gdy się patrzy na zdjęcia i zmasakrowane twarze ofiar tego użycia broni, to są to obrazki rodem ze stanu wojennego - ocenił.

Pacyfikacja kopalni JSW

Gość audycji odniósł się także do wypowiedzi Donalda Tuska, który wielokrotnie lekceważąco i w sposób kwestionujący wypowiadał się na temat wydarzeń z 2015 r. Jak ocenił Janusz Śniadek, szef PO wyraża się w analogicznym tonie jak osoby, które nazywają stan wojenny "wydarzeniem kulturalnym". - W podobny sposób zachowuje się Donald Tusk, posługując się ordynarnym kłamstwem. (...) Kłamstwo na powszechną skalę jest absolutnie stosowane. Ubolewać należy, że również przez przywódcę Platformy Obywatelskiej - zaznaczył.

Polityk ocenił ponadto, że skojarzenie wydarzeń z 2015 r. ze stanem wojennym oraz osobami pacyfikującymi wówczas polskie społeczeństwo "jest jak najbardziej uprawnione". - Przypomnę, że w czasie rządów PO-PSL doszło do zerwania Komisji Trójstronnej. Także później prace Rady Dialogu Społecznego zostały zerwane ze względu na absolutny brak woli dialogu ze strony PO - powiedział.

Zdaniem gościa audycji Platforma Obywatelska "liczy na to, że część społeczeństwa nabierze się na ich kłamstwa". - Zwłaszcza młodzież, która może nie pamiętać dobrze strajku górników w JSW - skomentował.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.


Posłuchaj
09:53 PR24_mp3 2023_02_07-15-05-58.mp3 Janusz Śniadek o pacyfikacji pod JSW za czasów rządów PO-PSL ("Temat dnia"/Polskie Radio 24)

 

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Janusz Śniadek (PiS)

Data emisji: 07.02.2023 r.

Godzina emisji: 15.05

ng/PR24/kor

Zobacz także

Zobacz także