more_horiz

Nowa strategia Orlenu. Maciążek: idzie z duchem czasu, inwestorzy zareagowali bardzo pozytywnie

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2023 15:57
- Inwestorzy indywidualni bardzo pozytywnie zareagowali na aktualizację strategii, bo kurs spółki rośnie o prawie 5 proc. Nie dziwię się, bo jest to strategia, która idzie z duchem czasu. Jest komplementarna do tego, o czym mówi się w Komisji Europejskiej - podkreślił w Polskim Radiu 24 Piotr Maciążek, ekspert ds. energetycznych. 
PKN Orlen planuje przeznaczyć na inwestycje w latach 2023-2030 około 320 mld zł
PKN Orlen planuje przeznaczyć na inwestycje w latach 2023-2030 około 320 mld zł Foto: shutterstock.com/Karolis Kavolelis

PKN Orlen planuje przeznaczyć na inwestycje w latach 2023-2030 około 320 mld zł. Z tej kwoty 40 procent, czyli około 120 mld zł, przeznaczone zostanie na tzw. zielone inwestycje. Strategiczne kierunki rozwoju Grupy Orlen prezes Daniel Obajtek przedstawił podczas wtorkowej konferencji

- Inwestorzy indywidualni bardzo pozytywnie zareagowali na aktualizację strategii, bo kurs spółki rośnie o prawie 5 proc. Nie dziwię się, bo jest to strategia, która idzie z duchem czasu. Jest komplementarna do tego, o czym mówi się w tej chwili w Komisji Europejskiej. Jeżeli PKN Orlen w nadchodzącej dekadzie chce zainwestować 120 mld zł w zielone technologie, to jest to kierunek europejski - podkreślił Piotr Maciążek. 

Jak zaznaczył, jest to "kierunek idący również w poprzek różnego typu głosom, które z pewnymi nadziejami przyjmowały ostatni kryzys, twierdząc, że być może przedłuży on życie węgla". - Dziś już widać, że nie przedłużył życia węgla i była to raczej strategiczna pauza. A kierunek obrany przez Orlen - kierunek europejski - jest w zasadzie bezalternatywny - powiedział ekspert.

Grupa PKN Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego.

W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos oraz PGNiG. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 278,51 mld zł w 2022 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
21:39 _PR24_AAC 2023_02_28-15-08-37.mp3 Piotr Maciążek o nowej strategii Orlenu (Temat dnia) 

***

Audycja: "Temat dnia"

Prowadzący: Tadeusz Płużański  

Gość: Piotr Maciążek (ekspert ds. energetycznych, StrefaInwestorow.pl) 

Data emisji: 28.02.2023

Godzina emisji: 15.06

bartos

Zobacz także

Zobacz także