Polska wolna od rosyjskiej ropy. Analityk o strategii PKN Orlen: dywersyfikacja przeszła w derusyfikację

- Ci, którzy oskarżają dziś PKN Orlen o sprowadzanie rosyjskiej ropy do lutego tego roku, kupowali ją wyłącznie w Rosji. Dopiero po 2016 roku zaczęło się to stopniowo i konsekwentnie zmieniać. Dywersyfikacja przeszła w derusyfikację. Orlen wyszedł z założenia, że opieranie się wyłącznie na rosyjskich surowcach bywa wątpliwe - mówił w Polskim Radiu 24 Karol Byzdra z portalu Energetyka24.com. 

2023-03-05, 19:31

Polska wolna od rosyjskiej ropy. Analityk o strategii PKN Orlen: dywersyfikacja przeszła w derusyfikację
Byzdra: umowa z Saudi Aramco jest w stanie zaspokoić 40 proc. zapotrzebowania wszystkich rafinerii Grupy Orlen w Polsce. Foto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

25 lutego PKN Orlen poinformował, że Rosja wstrzymała dostawy ropy do Polski rurociągiem "Przyjaźń", największym na świecie systemem rurociągów łączącym Syberię z Europą Środkową. Jako oficjalny powód podano brak zapłaty za surowiec.

- Z Rosji pochodziło już tylko 10 proc. surowca i zastąpimy go ropą z innych kierunków - tłumaczył prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Spółka przypomniała, że zrezygnowała ze sprowadzania ropy naftowej drogą morską i gotowych paliw z Rosji na początku wojny na Ukrainie, czyli wcześniej, niż wprowadzono embarga Unii Europejskiej na tego typu dostawy.

"Kluczowy jest kontrakt z Saudi Aramco"

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że Polska jest już wolna do rosyjskiej ropy. - Została zastąpiona surowcem, który pochodzi z całego świata, z Morza Północnego, Afryki Zachodniej, basenu Morza Śródziemnego oraz Zatoki Perskiej i Meksykańskiej. Kluczowy jest kontrakt z Saudi Aramco, największym producentem ropy na świecie. Umowa jest w stanie zaspokoić 40 proc. zapotrzebowania wszystkich rafinerii Grupy Orlen w Polsce, w Czechach i na Litwie. Luka po rosyjskiej ropie została bardzo szybko wypełniona - powiedział Karol Byzdra.

Jeszcze w 2015 roku polskie rafinerie były wypełniono w 100 proc. rosyjską ropą. - Ci, którzy oskarżają dziś Orlen o sprowadzanie rosyjskiej ropy do lutego tego roku, kupowali ją wyłącznie w Rosji. Dopiero po 2016 roku zaczęło się to stopniowo i konsekwentnie zmieniać. Dywersyfikacja przeszła w derusyfikację ropy naftowej. Orlen wyszedł z założenia, że opieranie się wyłącznie na rosyjskich surowcach bywa wątpliwe. Historia pokazała, że niejedno państwo na tym straciło. Natomiast Rosja straciła na arenie międzynarodowej status wiarygodnego partnera handlowego - tłumaczył analityk.

REKLAMA

Posłuchaj

Karol Byzdra gościem Łukasza Sobolewskiego (Temat dnia/Gość PR24) 22:45
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

Grupa Orlen w całym 2022 roku wypracowała przychody ze sprzedaży w wysokości ponad 278 miliardów złotych, a zysk netto wyniósł blisko 35,5 miliarda złotych. Rok wcześniej było to około 11,2 miliarda złotych.    

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Temat Dnia/Gość PR24

REKLAMA

Prowadzący: Łukasz Sobolewski

Gość: Karol Byzdra (Energetyka24.com)

Data emisji: 5.03.23

Godzina: 18.06

REKLAMA

PR24/jt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej