more_horiz

Nowe świadczenie dla osób niepełnosprawnych. Wiceminister rodziny podał szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2023 15:15
- Dzięki wprowadzeniu świadczenia wspierającego stworzymy szanse na to, żeby dać możliwość likwidacji współuzależnienia, jakim jest powiązanie osoby opiekuna z osobą niepełnosprawną. Bo w tej chwili świadczenie pielęgnacyjne jest wypłacane dla opiekuna. Natomiast świadczenie wspierające będzie wypłacane bezpośrednio na osobę niepełnosprawną - podkreślił w Polskim Radiu 24 Paweł Wdówik, wiceminister rodziny i polityki społecznej.
Paweł Wdówik
Paweł WdówikFoto: PAP / Paweł Supernak

Będzie nowe świadczenie wspierające dedykowane osobom z niepełnosprawnością - zapowiedziała w czwartek szefowa MRiPS Marlena Maląg. Jedną z nowości jest to, że opiekunowie będą mogli dorabiać do świadczenia pielęgnacyjnego

- Dzięki wprowadzeniu świadczenia wspierającego stworzymy szanse na to, żeby dać możliwość likwidacji współuzależnienia, jakim jest powiązanie osoby opiekuna z osobą niepełnosprawną. Bo w tej chwili świadczenie pielęgnacyjne jest wypłacane dla opiekuna - podkreślił Paweł Wdówik. 

Możliwość podejmowania działalności zawodowej

- Natomiast dzięki temu, że świadczenie wspierające będzie wypłacane bezpośrednio na osobę z niepełnosprawnością - jeśli rodzina zdecyduje się na nie przejść z pielęgnacyjnego - wtedy opiekun ma możliwość nieograniczonego podejmowania działalności zawodowej - zaznaczył wiceminister.

Jak stwierdził, "wiemy, że pewna grupa rodzin nie zdecyduje się na to przejście, bo i tak muszą być w domu, żeby się opiekować osobą niepełnosprawną". - Dla tych osób stwarzamy możliwość dorabiania do kwoty mniej więcej 20 tys. zł rocznie - poinformował gość PR24.

Dodał również, że "świadczenie wspierające jest świadczeniem dedykowanym osobie z niepełnosprawnością". - Zresztą cały protest, który zaczął się jesienią pod Pałacem Prezydenckim, a z którym osiągnęliśmy porozumienie, to protest rodziców, którzy mówią "nie przywiązujcie nas systemowo do naszych dzieci". To jest zatem dokładnie ruch w tę stronę. Nie przywiązujemy systemowo - powiedział Paweł Wdówik.

- Dodatkowo stworzymy możliwość - to jeszcze będziemy negocjować w poniedziałek - zamiany środków, które są w świadczeniu wspierającym na godziny asystenckie. Rodzic pójdzie do pracy, nie dostanie gotówki, ale dostanie pewną liczbę godzin asystencji w skali miesiąca. Profesjonalny asystent będzie w tym momencie wspierał osobę niepełnosprawną - podsumował wiceminister.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
24:48 PR24 2023_03_18-14-33-22.mp3 Paweł Wdówik o rządowym wsparciu dla osób niepełnosprawnych (Temat dnia/Gość PR24) 

* * *

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzi: Magdalena Złotnicka
Gość: Paweł Wdówik (wiceminister rodziny i polityki społecznej, pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych)
Data emisji: 18.03.2023
Godzina emisji: 14.33

bartos

Zobacz także

Zobacz także