more_horiz

Ratusz dotował fundację byłej agentki SB. Lisiecki: dobrze byłoby żeby Trzaskowski się odciął

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2023 16:10
- Biorąc pod uwagę samą postać pani Lange, dobrze byłoby, żeby Rafał Trzaskowski zdecydowanie odciął się od tej osoby. Chyba że jej przeszłość - związana z tajnymi służbami PRL - rzeczywiście mu pasuje - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł PiS Paweł Lisiecki.
Trzaskowski zatrudnia byłą agentkę SB
Trzaskowski zatrudnia byłą agentkę SBFoto: PAP/Tomasz Gzell

Jolanta i Andrzej Gontarczykowie byli współpracownikami Służby Bezpieczeństwa w latach 80. XX w. Andrzej Gontarczyk karierę w SB jako tajny współpracownik rozpoczął w 1974 r. Jego żona Jolanta - trzy lata później. Od 1982 r. współpracowali z wywiadem PRL.

Zgodnie z potwierdzonymi informacjami Jolanta Gontarczyk i jej mąż byli, pod pseudonimami "Yon" i "Panna", agentami wywiadu PRL i działali w Niemczech po to, by infiltrować ks. Franciszka Blachnickiego, twórcę Ruchu Światło-Życie Jak twierdzi IPN, to właśnie Gontarczykowie byli ostatnimi ludźmi, którzy widzieli ks. Blachnickiego żywego zanim został on otruty.

Inwigilacja ks. Blachnickiego

- Faktem jest to, że w otoczeniu Rafała Trzaskowskiego pojawiła się pani Lange, wcześniej Gontarczyk, która odegrała rolę osoby inwigilującej księdza Blachnickiego - podkreślił Paweł Lisiecki.

Jak zaznaczył, "Rafał Trzaskowski w swoim otoczeniu ma nie tylko panią Lange". - W biurze bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego są też byli funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej. W związku z tym jest to niestety pewna prawidłowość - powiedział poseł PiS.

- Natomiast biorąc pod uwagę samą postać pani Lange, dobrze byłoby, żeby Rafał Trzaskowski zdecydowanie odciął się od tej osoby. Chyba, że jej przeszłość - związana z tajnymi służbami PRL - rzeczywiście mu pasuje - dodał polityk.

- Jeszcze jedna rzecz to samo finansowanie przedsięwzięć pani Lange przez warszawski ratusz. Rafał Trzaskowski dużo mówi o polityce krajowej i międzynarodowej. A tymczasem okazuje się, że na warszawskim podwórku wspiera organizacje, które są prowadzone przez byłych tajnych współpracowników - podsumował Paweł Lisiecki.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:57 PR24 2023_03_18-15-06-02.mp3 Paweł Lisiecki o Jolancie Lange (Temat dnia/Gość PR24) 

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Gość: Paweł Lisiecki (PiS)

Data emisji: 18.03.2023

Godzina emisji: 15.06

bartos

Zobacz także

Zobacz także