more_horiz

Gen. Skrzypczak: Ukraińcy przygotowują kontrnatarcie. Kwestią otwartą pozostaje jego kierunek

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2023 14:02
- Ukraińcy muszą przygotowywać kontrofensywę, ale tylko na jeden kierunek. Więc potencjał, który gromadzą, ma im wystarczyć na dokonanie wyłomu, czy przełamania obrony rosyjskiej na jednym kierunku (...). Chyba nadal otwartą kwestią pozostaje wybór kierunku tej kontrofensywy - mówił w Polskim Radiu 24 gen. Waldemar Skrzypczak, komentując obecną sytuację w czasie rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Gen. Waldemar Skrzypczak
Gen. Waldemar SkrzypczakFoto: PR24

Trwa 393. dzień pełnoskalowej rosyjskiej agresji na Ukrainę. W Polskim Radiu 24 o sytuacji na froncie mówił gen. Waldemar Skrzypczak.

Sytuacja na froncie na Ukrainie

Gość audycji stwierdził, że sytuacja jest obecnie trudna dla obu stron. Wyjaśnił, że strategicznie sytuacja jest zrównoważona, Rosjanie próbują znaleźć wyłom w obronie ukraińskiej atakując na sześciu kierunkach. Ukraińcy skutecznie ataki odpierają, a z powodu skutecznej obrony Rosja nie może rozwinąć tej zapowiadanej szumnie od dawna ofensywy.

Gen. Skrzypczak wyjaśnił, że celem Rosji nie jest Bachmut, Awdijiwka czy inna konkretna miejscowość, ale po prostu cały Donbas. I dlatego próbują ominąć miasta, zdobywając teren.

- Wszyscy mówią o tym, że Ukraińcy się przygotowują do ofensywy. Na pewno tak, ale Ukraińcy muszą też mieć siły, które uzupełniają, czy też luzują te siły, które walczą cały czas na pierwszej linii frontu. Ponieważ te działania rosyjskie również wyczerpują armię ukraińską - mówił gen. Waldemar Skrzypczak.

"Ukraińcy chcą przełamać obronę Rosji na jednym kierunku"

Jak podkreślił, istotne jest to, gdzie i czym uderzą Ukraińcy, bo Rosjanie już na niektórych kierunkach przygotowują się do obrony przed kontrnatarciem.

Jak tłumaczył gość PR24, ofensywy nie prowadzi się na szerokim froncie. Obecny front ma 400 km szerokości i to też nie jest front, na którym Rosjanie w całości napierają. Rosjanie atakują na sześciu kierunkach, wyczerpując Ukraińców. Ukraińcy z kolei przygotowują ofensywę na jednym kierunku, chociaż - zaznaczył gen. Skrzypczak - chyba nadal kwestią otwartą pozostaje wybór kierunku tej kontrofensywy.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:12 [PR24]PR24 (mp3) 23 marzec 2023 13_07_25_Skrzypczak.mp3 Gen. Waldemar Skrzypczak: Ukraińcy przygotowują się do kontrnatarcia. Kwestią otwartą pozostaje to, w którym kierunku ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Antoni Opaliński
Gość: gen. Waldemar Skrzypczak (b. dowódca wojsk lądowych)
Data emisji: 23.03.2023
Godzina emisji: 13.07

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także