more_horiz

"Suwerenność to możliwość decydowania o sobie". Saryusz-Wolski na kongresie "Polska Wielki Projekt"

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2023 20:15
- Suwerenność oznacza prawo do podejmowania decyzji takich, które ktoś sam dla siebie lub dla swojej grupy społecznej chce podjąć - ocenił w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski.
Jacek Saryusz-Wolski
Jacek Saryusz-WolskiFoto: PR24/J. Popławski

Głównym tematem tegorocznego Kongresu "Polska Wielki Projekt" jest suwerenność. Adrian Klarenbach w Polskim Radiu 24 pytał o to zagadnienie europosła PiS Jacka Saryusza-Wolskiego. Gość audycji stwierdził, że suwerenność oznacza dla niego prawo podejmowania decyzji takich, które ktoś sam dla siebie lub dla swojej grupy społecznej - rodziny czy wspólnoty narodowej - chce podjąć.

Saryusz-Wolski: suwerenność to możliwość decydowania o sobie

W rozmowie z PR24 polityk stwierdził, że zagadnienie jest skomplikowane i nie jest czarno-białe. Został zapytany o to, czy suwerenność występuje tam, gdzie jest wspólnota interesów.

- Jeśli ja się decyduję, żeby zewnętrzna polityka handlowa, handel zagraniczny z całym światem, była prowadzona w moim imieniu i moim interesie przez Komisję Europejską, a ja na to wspólne decydowanie mam wpływ przez takie, a nie inne mechanizmy, to wtedy ja nie przestaję być suwerenny, ale tę suwerenność ceduję na kogoś innego - ocenił europoseł, choć przyznał, że to może być także różnie oceniane - jedni mogą stwierdzić, że to nie jest oddawanie suwerenności, inni mogą głosić coś przeciwnego.

UE odbiera państwom suwerenność?

- Natomiast jeżeli mnie zabiera się tę suwerenność, np. ja mam prawo suwerennie decydować o sądach, a ktoś wkracza i mówi "nie, masz robić co innego", to to jest atak na moją suwerenność i to jest odbieranie suwerenności - dodał Jacek Saryusz-Wolski.

Zauważył, że cała debata o suwerenności skupia się na Unii Europejskiej i na temacie reformy wymiaru sprawiedliwości, ponieważ "ten obszar wybrano jako pole batalii z Polską". Przypomniał, że na pole walki z Węgrami wybrano obszar edukacji - obecnie to przeszło w dyskusję o praworządności, ale zaczęło się od edukacji.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
11:27 [PR24]PR24 (mp3) 2 czerwiec 2023 17_48_21_Saryusz.mp3 Jacek Saryusz-Wolski o suwerenności i Unii Europejskiej ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Jacek Saryusz-Wolski (europoseł PiS)
Data emisji: 02.06.2023
Godzina emisji: 17.48

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także