more_horiz

"Dzieło agentury sowieckiej". Krzysztof Wyszkowski o wydarzeniach 1992 r.

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2023 20:05
- Rząd Jana Olszewskiego to pierwszy niekomunistyczny rząd, i pierwszy wybrany w pełni demokratycznych wyborach. Rząd ten natychmiast zderzył się z przeciwnikami. Takim była znanym publicznie zdarzeniem, była wizyta Lecha Wałęsy w Moskwie w maju 1992 r. - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Wyszkowski, opozycjonista w czasach PRL.
Powitanie na lotnisku w Gdańsku Prezydenta RP Lecha Wałęsy po wizycie w Moskwie. Na zdjęciu Lech Wałęsa, minister spraw zagranicznych Krzysztof Skubiszewski, Andrzej Olechowski. Gdańsk 23.05.1992.
Powitanie na lotnisku w Gdańsku Prezydenta RP Lecha Wałęsy po wizycie w Moskwie. Na zdjęciu Lech Wałęsa, minister spraw zagranicznych Krzysztof Skubiszewski, Andrzej Olechowski. Gdańsk 23.05.1992. Foto: PAP/Janusz Mazur

Rząd Jana Olszewskiego został odwołany przez Sejm w nocnym głosowaniu z 4 na 5 czerwca 1992 roku, kilkanaście godzin po wykonaniu przez ministra spraw wewnętrznych Antoniego Macierewicza uchwały Sejmu o ujawnieniu tajnych współpracowników Służby Bezpieczeństwa (tzw. lista Macierewicza).

Wniosek o wotum nieufności dla rządu zgłosił w imieniu Unii Demokratycznej, Kongresu Liberalno-Demokratycznego i Polskiego Programu Gospodarczego Jan Maria Rokita, a nieformalnie poparł go Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Krzysztof Wyszkowski przypominał o przebiegu wizyty Lecha Wałęsy w Moskwie. - Bodajże 28 maju 1992 r. opublikowałem  w dzienniku "Nowy Świat" informację, ze minister spraw zagranicznych Krzysztof Skubiszewski był agentem SB, to chyba wystarczająco mocne oświadczenie, że to, co chciał zrobić Lech Wałęsa w Moskwie, to dzieło agentury sowieckiej - zauważył gość audycji. 

 Były opozycjonista odniósł się także do wyborów 4 czerwca 1989 r. - W opcji społecznej, intencjach tych, którzy szli wówczas na wybory, 1989 r. to było zwycięstwo, ludzie, których chciano wybrać, zostali wybrani. Rzecz załamała się następnego dnia, kiedy do Kiszczaka z ratowaniem układu komunistycznego pobiegł Wałęsa z Mazowieckim i Geremkiem, proponując zmianę ordynacji wyborczej w trakcie wyborów i "dorobienie" komunistom brakujących mandatów, które stracili 4 czerwca. Dalej był układ na rządzenie Polską przez komitet porozumiewawczy stron okrągłostołowych (…). Zamiary te oddawał wybór Jaruzelskiego na prezydenta. Polska miała kroczyć drogą uzdrowienia demokracji socjalistycznej - mówił Krzysztof Wyszkowski. 

Posłuchaj
11:45 PR24 2023_06_03-18-07-04 Wysz.mp3 Krzysztof Wyszkowski o wydarzeniach 1989 r. (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

"Gazeta Polska" ujawnia w najnowszym numerze treść odtajnionego szyfrogramu rządu Jana Olszewskiego. Dokument datowany jest na 21 maja 1992 roku i był adresowany do przebywającego z wizytą w Moskwie prezydenta Lecha Wałęsy.

Szyfrogram dotyczy projektu umowy dotyczącej głównie uregulowania spraw "majątkowych, finansowych i innych spraw związanych z wycofaniem wojsk Federacji Rosyjskiej z terytorium Polski" oraz "sprzedaży mienia ruchomego wojsk FR".

W kolejnym punkcie szyfrogramu czytamy, że rząd Jana Olszewskiego nie zgadza się na zasady powstawania spółek kontrolowanych przez Rosję w miejscach, które opuści rosyjskie wojsko.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Krzysztof Wyszkowski, opozycjonista w czasach PRL

Data emisji: 3.06.2023

Godzina emisji: 18.07

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także