more_horiz

Wolontariat Caritas Polska. "Potrzebujemy tych, którzy naprawdę mogą pomóc"

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2023 10:49
- Nie szukamy ludzi, którzy chcą przeżyć przygodę i zwiedzić świat. Potrzebujemy tych, którzy naprawdę mogą pomóc. Chodzi przede wszystkim o lekarzy i pielęgniarki, budowlańców - mówił w Polskim Radiu 24 ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.
Caritas Polska cały czas rozbudowuje wolontariat
Caritas Polska cały czas rozbudowuje wolontariatFoto: Shutterstock.com/Chatchai.wa

Wolontariat jest najpiękniejszą formą pomocy drugiemu człowiekowi. Nie dla pieniędzy, nie po coś, ale dlatego, że mogę i chcę. Z potrzeby serca i niezgody na cierpienie innych.

Caritas Polska cały czas rozbudowuje wolontariat. - Będziemy się starali wysyłać dobrze przygotowanych ludzi, aby jak najlepiej mogli pomóc. Wolontariat będziemy przede wszystkim tworzyć w Afryce, na początek w Kamerunie i w Rwandzie - powiedział ksiądz Marcin Iżycki  

Wolontariat Caritas Polska

Jednak wolontariat to też odpowiedzialność. - Nie szukamy ludzi, którzy chcą przeżyć przygodę i zwiedzić świat. Potrzebujemy tych, którzy naprawdę mogą pomóc. Chodzi przede wszystkim o lekarzy i pielęgniarki, budowlańców - tłumaczył dyrektor Caritas Polska  

Caritas Polska dociera do ponad 40 krajów świata. Uchodźcom z Ukrainy w zeszłym roku pomagało łącznie 20 tysięcy wolontariuszy Caritas, w tym 1300 bezpośrednio na granicy. Ponad 400 tysięcy Ukraińców skorzystało z różnych form pomocy na terenie Polski. Przekazano Ukrainie pomoc materialną o łącznej wartości ponad 200 milionów złotych. Organizacja utworzyła 32 Centra Pomocy Migrantom i Uchodźcom, większość z nich jest prowadzona przez Caritas diecezjalne w całej Polsce. Regularną pomoc otrzymuje w nich kilkadziesiąt tysięcy osób.

Organizacja prowadzi też akcje pomocowe między innymi w pogrążonej w kryzysie Wenezueli. Prowadzona jest też misja w Jemenie, którego mieszkańcy cierpią z powodu wojny, epidemii i klęsk żywiołowych.

Posłuchaj
14:50 PR24 2023_06_08-08-42-27.mp3 Ksiądz Marcin Iżycki gościem Krzysztofa Grzybowskiego (Temat dnia/Gość PR24)

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Krzysztof Grzybowski

Gość: ks. Marcin Iżycki (Caritas Polska)

Data emisji: 8.06.2023

Godzina emisji: 8.42

PR24

Zobacz także

Zobacz także