more_horiz

"To symboliczna wystawa". NCK prezentuje prace ze zniszczonego wojną muzeum

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2022 10:00
- Powinniśmy zrozumieć kulturę Ukraińców, bo kultura jest fundamentem poczucia tożsamości narodowej, elementem budującym nasze więzi społeczne i integrującym społeczność - powiedziała w Polskim Radiu 24 Joanna Bancerowska z NCK, organizator wystawy poświęconej Marii Primaczenko. Reprodukcje jej prac można oglądać na Starym Mieście w Warszawie.
Plenerowa wystawa prezentuje reprodukcje prac Marii Primaczenko
Plenerowa wystawa prezentuje reprodukcje prac Marii PrimaczenkoFoto: PAP/ Radek Pietruszka

Do 6 kwietnia, przed galerią Kordegarda Narodowego Centrum Kultury można oglądać wystawę plenerową prac Marii Primaczenko zatytułowaną "Ukraiński świat" i prezentującą prace artystki. - Artystka jest niezwykła i niezależnie od okoliczności zasługuje na to, by jej prace podziwiać i by o nich mówić - powiedziała w Polskim Radiu 24 Joanna Bancerowska z NCK, organizator wystawy.

Gość "Rozmowy kulturalnej" oceniła, że Primaczenko to "jedna z najwybitniejszych ukraińskich artystek ludowych". - Jest malarką ikoniczną, a jej prace są znane nie tylko w Ukrainie, ale i na całym świecie. Wystawiana była w wielu stolicach, jej talent podziwiał Pablo Picasso, który, oglądając jej wystawę w Paryżu, powiedział: "klękam przed artystycznymi cudami tej genialnej Ukrainki". Myślę, że to jest najlepsza rekomendacja - wskazała.

Symboliczna wystawa w Warszawie

Rozmówca Mai Kluczyńskiej przyznała, że powodem przygotowania wystawy reprodukcji prac ukraińskiej artystki była wojna na Ukrainie, w szczególności zaś "zdarzenie, do którego doszło parę dni po [początku] rosyjskiej agresji na Ukrainę, kiedy w wyniku ataku spłonęło Muzeum Krajoznawcze w Iwankowie". - Tam było 25 prac Marii Primaczenko. Wszyscy obawiali się, że zostały zniszczone, ale okazało się, że większość tych prac została przez mieszkańców Iwankowa uratowana. Z tego powodu jest to symboliczna wystawa - tłumaczyła.

Przed Kordegardą można podziwiać reprodukcje obrazów Marii Primaczenko, które dotarły do NCK dzięki "łańcuchowi ludzi dobrej woli", którzy pomogli ściągnąć z Ukrainy pliki cyfrowe z reprodukcjami i pozyskać do nich prawa.

Wystawa pomoże zrozumieć uchodźców

Wskazała także, że dla NCK ważne jest promowanie kultury ukraińskiej w czasie, gdy Polacy pomagają uchodźcom z Ukrainy, tak, "byśmy lepiej ich poznali, lepiej ich zrozumieli". - Powinniśmy zrozumieć ich kulturę, bo kultura jest fundamentem poczucia tożsamości narodowej, elementem budującym nasze więzi społeczne i integrującym społeczność. [Kultura] jest ważna, choć wydaje się, że w dzisiejszych czasach najważniejsze są potrzeby bezpieczeństwa, podstawowe potrzeby codziennego funkcjonowania. To prawda, ale kultura też jest nam potrzebna, bo podnosi na duchu, czego mamy bardzo wiele przykładów z różnych trudnych czasów. Chcemy, by ta wystawa taką funkcję pełniła - wskazała Joanna Bancerowska.

Posłuchaj
09:49 Kluczynska -- PR24_mp3 2022_04_03-08-50-04.mp3 Joanna Bancerowska o nowej wystawie NCK prezentującej prace Marii Primaczenko ("Rozmowa kulturalna"/ PR24)

Więcej w nagraniu.

Maria Primaczenko (1908 - 1997) była ukraińską malarką ludową, przedstawicielką sztuki naiwnej. Zajmowała się rysunkiem, haftem i malarstwem na ceramice.

Czytaj także:


***

Audycja: "Rozmowa kulturalna"

Prowadzący: Maja Kluczyńska

Gość: Joanna Bancerowska (NCK)

Data emisji: 3.04.2022

Godzina emisji: 8.50


mbl

Zobacz także

Zobacz także