Wandalizm na sztuce sposobem na walkę ze zmianami klimatu? Dr Napiórkowska: to kontrproduktywne gesty
- Ataki na obrazy Jana Vermeera, Claude'a Moneta czy Vincenta van Gogha i oblewanie ich zupami to niezwykle dramatyczne gesty, ale nie potrafię się z nimi w pełni zgodzić. Dlatego uważam, że są one bardzo często kontrproduktywne - skomentowała na antenie Polskiego Radia 24 historyk sztuki i europeistka dr Justyna Napiórkowska.
2022-11-27, 09:40
Nowy Europejski Bauhaus jest horyzontalnym projektem ekologiczno-gospodarczo-kulturalnym, zainicjowanym przez przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen. Program ma wspierać dążenia do neutralności dla klimatu w Europie do 2050 r.
Jak wskazała w Polskim Radiu 24 historyk sztuki i europeistka dr Justyna Napiórkowska, inicjatywa ta jest wyprzedzającą odpowiedzią przygotowaną przez Europę po to, by szukać rozwiązań i by sztuka niosła dobrą zmianę wobec wszystkich zagrożeń i niebezpieczeństw, które niosą ze sobą zmiany klimatu.
- Słyszymy z wielu instytucji kulturalnych i mediów społecznościowych o kolejnych aktach tzw. art terroryzmu, czyli przypadków, gdy sztuka wykorzystywana jest trochę instrumentalnie po to, żeby przyciągnąć uwagę do tych naglących problemów dotyczących zmiany klimatu - wyjaśniła.
Happeningi w muzeach
Gość audycji dodała, że reakcja na te wydarzenia jest dwoista - z jednej strony nie sposób odmówić racji aktywistom, niekiedy bardzo młodym osobom, które podejmują niewątpliwe akty odwagi i chcą zwrócić uwagę. Jednak z drugiej strony są to dramatyczne gesty.
REKLAMA
- To, co widzimy ostatnio - czyli na przykład ataki na obrazy Jana Vermeera, Claude'a Moneta czy Vincenta van Gogha i oblewanie ich zupami czy przyklejanie się do tych prac - to niezwykle dramatyczne gesty, ale nie potrafię się z nimi w pełni zgodzić. Dlatego uważam, że są one bardzo często kontrproduktywne - skomentowała, dodając, że osoby nieprzekonane nie zostaną przez to przekonane, natomiast mogą one często jeszcze bardziej zniechęcić się do idei.
- Jeżeli będziemy wiedzieć więcej na temat zagrożeń płynących ze zmiany klimatu i naszych zobowiązań wobec nich, to myślę, że każda racjonalnie myśląca osoba będzie w swojej mierze i wedle swoich dostępnych środków reagować. Najważniejsza jest wiedza i to, żeby popularyzować fakty dotyczące zagrożeń wynikających ze zmiany klimatu - oceniła.
- Ekolodzy dopuścili się kolejnych aktów wandalizmu na sztuce. Tym razem celem zostały obrazy Francisca Goi
- Jak radykalni aktywiści wpływają na postrzeganie całego ruchu? Wyniki badań jednoznaczne
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Posłuchaj
* * *
Audycja: "Rozmowa kulturalna"
Prowadzi: Maja Kluczyńska
Gość: dr Justyna Napiórkowska (historyk sztuki, europeistka)
Data emisji: 27.11.2022 r.
REKLAMA
Godzina emisji: 08.35
ng//gov.pl/kor
Polecane
REKLAMA