Ludzie z dżungli nie chcą kopalni niklu Elona Muska. Rzucali dzidami w buldożery
- Mieszkańcy Wysp Korzennych robią wszystko, aby nie wychodzić z dżungli. Kiedy buldożery zaczęły wjeżdżać i niszczyć część puszczy, gdzie miała powstać kopalnia, zaczęli rzucać w nie dzidami - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Sajewicz, korespondent Polskiego Radia w Azji.
Robert Bartosewicz
2024-06-02, 10:30
Moluki, zwane też Wyspami Korzennymi, znajdują się we wschodniej części Archipelagu Malajskiego, wchodzącego w skład Indonezji.
- To miejsce nieskażone cywilizacją. Nie ma na przykład hoteli na kilkaset osób. Turystów jest tam jak na lekarstwo. A dla odwiedzających jest to spore wyzwanie podróżnicze - zaznaczył gość Polskiego Radia 24.
Posłuchaj
O egzotyce tego miejsca świadczą między innymi liczne ryneczki. - Są tam sprzedawane nie tylko przyprawy, ale i owoce, o których nie mamy pojęcia w naszej części świata. Są i ryby w różnych kolorach - relacjonował Tomasz Sajewicz.
Dodał, iż rdzennym mieszkańcom wysp "cały świat i tak zwana cywilizacja nie są do niczego potrzebne".
REKLAMA
Wyspy Korzenne i złoża niklu. Mieszkańcy nie chcą kopalni
- Ale w pewnym momencie okazało się, że północna Halmahera jest bogata w złoża niklu. I tu wkracza Elon Musk, który zaczął skupować ziemie i stawiać na nich kopalnie niklu. Tereny bogate w ten surowiec zaczęły zachodzić na naturalne siedliska plemion. To był moment, kiedy w brutalny sposób cywilizacja zderzyła się z ludnością pierwotną - powiedział gość PR24.
- Ci ludzie robią wszystko, aby nie wychodzić z dżungli. Kiedy buldożery zaczęły wjeżdżać i niszczyć część puszczy, gdzie miała powstać kopalnia, zaczęli rzucać w nie dzidami - dodał.
Zaznaczył również, że na wyspach "jest gradacja wychodzenia z dżungli" - są osoby bardziej lub mniej otwarte na świat zewnętrzny.
REKLAMA
Co ciekawe, Moluki już się otwierają na świat zewnętrzny i to w sposób dość zaskakujący. Dzieje się to za sprawą Unii Europejskiej, która ma granty na dzielenie się doświadczeniem państw Wspólnoty z krajami trzecimi.
Przy realizacji jednego z unijnych projektów doszło do współpracy polskiej Góry Kalwarii z miejscowością Tobelo na Molukach Północnych. Spotkały się delegacje obydwu stron. W projekcie chodzi o to, by mieszkańcom wyspy pomóc korzystać z rozwiązań zrównoważonego rozwoju.
oprac. Robert Bartosewicz
***
Audycja: "Rozmowa kulturalna"
REKLAMA
Prowadząca: Maja Kluczyńska
Gość: Tomasz Sajewicz (korespondent Polskiego Radia w Azji)
Data emisji: 2.06.2024
Godzina: 8.35
REKLAMA
Polecane
REKLAMA