Aplikacja pomoże walczyć z koszmarami? Trwają testy

Sen i czuwanie to najważniejsze z rytmów okołodobowych człowieka. Zdrowy sen to dobre samopoczucie, nastrój, energia do działania i zdrowie. Niestety nie wszyscy mogą się nim cieszyć. O zaburzeniach snu w audycji Na Zdrowie mówili dr Anna Nowak (Centrum Terapii DIALOG) oraz Katarzyna Bosak i Łukasz Młodyszewski (współtwórcy aplikacji NIGHTLY).

2017-07-29, 18:08

Aplikacja pomoże walczyć z koszmarami? Trwają testy
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: pixabay.com / CC0

Posłuchaj

29.07.2017 dr Anna Nowak (Centrum Terapii DIALOG) oraz Katarzyna Bosak i Łukasz Młodyszewski (współtwórcy aplikacji NIGHTLY) o dobrym śnie.
+
Dodaj do playlisty

Dr Nowak podkreśliła, że poprzez rozwój cywilizacji i pojawienie się żarówek, komputerów, telewizora, jasne światło rozbudza nas wieczorami i opóźnia moment pójścia spać. – Poza tym żyjemy w ciągłym zdenerwowaniu, stresie, wieczorami chcemy szybko pójść spać, by być wypoczętymi w pracy, a to powoduje, że nie możemy zasnąć. A spokój i relaks to ważny element zaśnięcia – tłumaczyła. Dodała, że zasypianie utrudnia także ograniczony wysiłek fizyczny.

W terapii zaburzeń snu ma pomóc aplikacja Nightly. – Dzięki stymulacji dźwiękiem, jesteśmy w stanie pomóc osobom, które mają problemy wynikające z częstych koszmarów. Mówimy o osobach, które maja je częściej niż 2-3 razy w tygodniu – wyjaśniał Łukasz Młodyszewski. Obecnie prowadzone są badania nad jej skutecznością. – Od początku zaangażowaliśmy wielu naukowców, by stworzyć tę technologię i ją zweryfikować. Teraz chcemy potwierdzić, że to faktycznie działa, że to nie jest kolejna apka, która nie działa, ale coś, co zostało przetestowane przez niezależny zespól naukowy – zaznaczył.

Badany przed snem wybiera w aplikacji motyw dźwiękowy, przy którym chce zasnąć. Telefon umieszcza w rogu łóżka, po czym zasypia. Aplikacja, poprzez ruchy materaca wykrywa momenty, w których śpiący ma koszmary i stymuluje sen za pomocą muzyki.

Nightly została już przetestowana na ok. 600 osobach, ale naukowcy wciąż rekrutują osoby do badań. Wymagana jest podstawowa znajomość angielskiego i posiadanie smartfona. – Badanie jest też dla osób, które mają problemy z zaśnięciem, a także zdrowych, żeby sprawdzić, czy ich sen się polepszy – zachęcała Katarzyna Bosak. Szczegóły można znaleźć na stronie www.swps.pl.

REKLAMA

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu była Elwira Kaganowicz.

Polskie Radio 24/ip

_____________________

REKLAMA

Data emisji: 29.07.2017

Godzina emisji: 16:31


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej