155. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

W 155. rocznicę wybuchu powstania styczniowego, w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie odprawiono mszę świętą w intencji uczestników tego zrywu wolnościowego. Wzięli w niej udział m.in. premier Mateusz Morawiecki, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, wojskowi oraz weterani. O obchodach i powstaniu mówił w audycji Północ Południe historyk Krzysztof Jabłonka, kustosz w Muzeum Józefa Piłsudskiego.

2018-01-22, 22:04

155. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

Posłuchaj

22.01.17 Krzysztof Jabłonka o 155. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.
+
Dodaj do playlisty

"Powstanie styczniowe było aktem desperacji, odwagi, ale nie było aktem szaleństwa" – powiedział premier Morawiecki przy Bramie Straceń Cytadeli Warszawskiej bohaterów Powstania Styczniowego. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak ocenił z kolei, że "mit Powstania Styczniowego był podwaliną odzyskania niepodległości w 1918 r.". - To wychowanie w kulcie tych, którzy oddali swoje życie powstając przeciwko reżimowi, dało podwaliny do tego, że kolejne pokolenie stanęły do walki i Polska wybiła się na niepodległość 100 lat temu - mówił.

Jak tłumaczył Krzysztof Jabłonka, najlepszym miernikiem oceny powstania są słowa Józefa Piłsudskiego, który jednoznacznie - z okazji 50-lecia powstania, a więc 100 lat temu - powiedział, że nie można potępiać samego zrywu. - Nie zostawił natomiast suchej nitki na jego organizacji, zaopatrzeniu i wszystkim, co za tym idzie – mówił gość. Dodał, że Powstanie Styczniowe "uzbroiło nas na rok 1914, 1917 i 1918".

Poniedziałkowej mszy świętej przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek, który w homilii podkreślał jak bardzo kościół wspierał walkę powstańców o wolność.

Po mszy świętej uczestnicy uroczystości przeszli przed Krzyż Traugutta na warszawskiej cytadeli. Tam odbył się Apel Pamięci. Złożono też wieńce przy głazie pamiątkowym w miejscu stracenia przywódców powstania: Romualda Traugutta, Rafała Krajewskiego, Józefa Toczyskiego, Romana Żulińskiego i Jana Jeziorańskiego.

REKLAMA

W audycji mowa była także o wizycie szefa MSZ Jacka Czaputowicza w Brukseli. Mówiła o tym korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Grzegorz Frątczak.

Polskie Radio 24/IAR/pr

REKLAMA

____________________

Data emisji: 22.01.17

Godzina emisji: 21:35

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej