Polscy Sprawiedliwi: Nie zgadzamy się na skłócanie Żydów i Polaków
Do kancelarii premiera wpłynął w poniedziałek list podpisany przez 50 polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, który zawiera apel do parlamentów i rządów Polski oraz Izraela o powrót na drogę dialogu i pojednania. Premier Mateusz Morawiecki przyjął na spotkaniu przedstawicieli Sprawiedliwych. O liście Sprawiedliwych i ich spotkaniu z premierem mówili w Polskim Radiu 24 dr Agnieszka Bryc z UMK w Toruniu i reporter PR24 Michała Walczyka.
2018-02-26, 15:20
Posłuchaj
„Nie zgadzamy się na skłócanie Żydów i Polaków. Apelujemy, aby nasze narody budowały przymierze i przyszłość, oparte na przyjaźni, solidarności i prawdzie” - napisali w apelu do rządów, parlamentów i narodów Izraela i Polski polscy Sprawiedliwi wśród Narodów Świata.
O godz. 13 premier Mateusz Morawiecki spotkał się z przedstawicielami Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. „W imieniu rządu i wszystkich Polaków dziękuje wam za wszystko, także za tę wyciągniętą rękę do poszukiwania kompromisu, kiedy polskie państwo walczy o prawdę po dziesiątkach lat zaniedbań” – powiedział premier do polskich Sprawiedliwych.
Jak podkreślał Michał Walczyk, list to apel o pojednanie. - W spotkaniu uczestniczyło sześcioro przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Premier Morawiecki podziękował za apel Sprawiedliwych. W liście, który został wystosowany do rządów Polski i Izraela, można przeczytać, że w „każdym narodzie byli ludzie nikczemni”. W tym liście jest wyraźny apel, by nie skłócać Żydów i Polaków – relacjonował reporter PR24.
REKLAMA
Jak podkreślała dr Agnieszka Bryc, ten list ma potrójne znaczenie. – Z jednej strony moralnie jest absolutnie uzasadniony. Drugie znaczenie jest symboliczne – to niezwykle ważny głos. Będzie on komentowany w mediach i dyskusjach politycznych w Polsce i Izraelu. Trzecia rzecz to rola i znaczenie polityczne – mówiła ekspertka ds. międzynarodowych zaznaczając, że "znaczenie byłoby większe we wcześniejszej fazie konfliktu dyplomatycznego"
Według rozmówczyni Polskiego Radia 24 materia konfliktu polsko-izraelskiego jest skomplikowana. – Ten spór jest trudny pod względem prawnym, bowiem pojawia się pytanie co mamy zrobić z ustawą, która lada dzień wchodzi w życie. Z drugiej strony sprawa jest skomplikowana, ponieważ jej sednem są kwestie emocjonalne i symboliczne – takie konflikty trwają najdłużej i najtrudniej je rozwiązać. Powoli przechodzimy do fazy, w której trzeba odbudowywać zniszczone relacje, to praca na dłużej – powiedziała Bryc.
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu był Jakub Kukla.
REKLAMA
Polskie Radio 24/IAR/PAP
Wszystkie audycje Północ-Południe
______________________
Data emisji: 26.02.2018
REKLAMA
Godzina emisji: 12:47
Polecane
REKLAMA