Reforma sądownictwa. Jest projekt PiS zmieniający ustawy
Do Sejmu wpłynął projekt zmian w ustawach o ustroju sądów powszechnych i o SN autorstwa PiS; przewiduje on m.in., że bez opinii kolegium sądu oraz KRS minister sprawiedliwości nie będzie mógł podjąć decyzji o odwołaniu prezesa lub wiceprezesa sądu. Do Sejmu wpłynął też projekt PiS ws. publikacji dotychczas niepublikowanych orzeczeń TK. O ustawach mówili w Polskim Radiu 24 Tomasz Pietryga (Rzeczpospolita) i mec. Artur Wdowczyk.
2018-03-22, 21:00
Posłuchaj
Poseł PiS Marek Ast poinformował, że projekt PiS przewiduje wprowadzenie dwustopniowego trybu konsultacji z udziałem kolegiów sądów oraz Krajowej Rady Sądownictwa. - Czyli bez opinii tych organów minister sprawiedliwości nie będzie mógł podjąć decyzji o odwołaniu prezesa bądź wiceprezesa sądu - podkreślił poseł.
- Główne założenie (projektu ws. TK) jest takie, żeby opublikować dotychczas niepublikowane orzeczenia wydane z naruszeniem prawa przez Trybunał Konstytucyjny. Te trzy, których domagała się opozycja, ze strony KE też był taki postulat - powiedział poseł Ast, który jest przedstawicielem wnioskodawców.
Zdaniem Tomasza Pietrygi te zmiany w ustawach wydają się być gestem w dobrym kierunku. – Jeżeli KE to zaakceptuje to dobrze, ale pytanie czy tak będzie, skoro reformy już się dokonały. Minister Zbigniew Ziobro dokonał już wymiany ponad stu prezesów i wiceprezesów sądów, więc ta kompetencja nie jest mu już do niczego potrzebna – przekonywał publicysta.
Według Pietrygi publikacja wyroków TK spełnia postulat Komisji Europejskiej. – Przez ostatnie dwa lata PiS szedł w reformy i nie zwracał uwagę na protesty urzędników brukselskich, teraz widzimy zmianę nastawienia. Wydaje mi się, że chodzi też o stworzenie przestrzeni do operowania premierowi Morawieckiemu. Jest to zmiana kompromisowa ze strony PiS, która jednak nie oznacza wycofania się z reform – mówił gość Polskiego Radia 24.
REKLAMA
W ocenie Artura Wdowczyka szersza konsultacja wyborów sędziów byłaby wskazana. – Propozycja, by wybór sądów był bardziej demokratyczny jest pozytywna. Więcej osób będzie miało wpływ na to co się będzie działo. Zapytałbym jeszcze o opinię Okręgową Radę Adwokacką i Izbę Radców Prawnych, by mieć pełne spektrum opinii nt. kandydata. Trudno mówić o wiążącej opinii – jeśli się kogoś prosi o opinię, to zazwyczaj nie jest ona wiążąca. Publikację orzeczeń TK odbierałbym jako pewien gest, natomiast nie zaś fakt, który ma znaczenie prawne. Każde państwo UE ma swoje ustawodawstwo, jestem zwolennikiem pełnej suwerenności prawodawstw – mówił mecenas.
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu był Piotr Wąż.
Polskie Radio 24/PAP/IAR
REKLAMA
_____________________
Wszystkie audycje Północ-Południe
Data emisji: 22.03.2018
Godzina emisji: 20:07
REKLAMA
Polecane
REKLAMA