Północ-Południe: Koniec protestu niepełnosprawnych w Sejmie

Protestujący opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych zdecydowali o przerwaniu strajku i opuszczeniu Sejmu. W magazynie Północ-Południe komentarz prof. Sławomira Sowińskiego, politologa z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

2018-05-27, 22:00

Północ-Południe: Koniec protestu niepełnosprawnych w Sejmie
Warszawa, 27.05.2018. Rodzice dorosłych osób niepełnosprawnych zawieszają protest i opuszczają Sejm. Foto: PAP/Marcin Obara

Posłuchaj

27.05.18 Północ-Południe: Koniec protestu niepełnosprawnych w Sejmie
+
Dodaj do playlisty

– Trudno w tej sprawie mówić o jakimkolwiek zwycięzcy (…). Decyzja o zawieszeniu protestu, który nie odniósł wyraźnego, pozytywnego skutku, jest zawsze decyzją trudną. W tym sensie jednak warto docenić odpowiedzialność protestujących w Sejmie – powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Sławomir Sowiński. – Choć władza miała bardzo poważne argumenty (…), to mam wrażenie, że w pewnym momencie zabrakło woli dialogu. O ile na początku rządzący rozmawiali z protestującymi, to potem mieliśmy serię gorzkich, niepotrzebnych słów ze strony niektórych polityków. Na końcu przyjęto strategię impasu, która miała doprowadzić do wygaszenia protestu – dodawał politolog.

Zdaniem prof. Sławomira Sowińskiego, zakończenie protestu w Sejmie „otwiera przed władzą przestrzeń na podjęcie poważnego dialogu”, bez presji trwającego strajku. – Błędem rządzących byłoby odczytanie tej sytuacji, czyli zakończenia protestu, jako sukcesu, okazji do spoczęcia na laurach – pointował gość PR24.

Opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych, który protestowali w Sejmie, zgłaszali dwa postulaty – domagali się zrównania renty socjalnej z minimalną rentą z tytułu niezdolności do pracy oraz wprowadzenia dodatku „na życie” w wysokości 500 złotych.

Rząd przekonuje, że spełnił oba żądania. Zrównał rentę socjalną z najniższą rentą z ZUS, parlament przyjął też, a prezydent podpisał, ustawę wprowadzającą szczególne uprawnienia w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych oraz wyrobów medycznych dla niepełnosprawnych. Według rządu, przyniesie ona gospodarstwom domowym z osobą niepełnosprawną miesięcznie około 520 złotych oszczędności. Protestujący utrzymują, że ich drugi postulat nie został spełniony – świadczenie nie będzie bowiem wypłacane w gotówce.

REKLAMA

Więcej komentarzy w całej rozmowie z prof. Sławomirem Sowińskim.

W II części programu rozmowa z gen. Romanem Polko, który mówił o obradach Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. Spotkanie w Warszawie potrwa do poniedziałku.

W magazynie Północ-Południe także najważniejsze informacje dnia.

Prowadzenie: Maria Furdyna  

REKLAMA

Polskie Radio 24/IAR/zz

_____________________

Wszystkie audycje Północ-Południe

Data emisji: 27.05.18

Godzina emisji: 21.00


REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej