Mec. Piotr Andrzejewski: najważniejsze, żebyśmy mieli prezydenta po 6 sierpnia

- Najważniejsze jest, abyśmy po upływie kadencji Andrzeja Dudy, po 6 sierpnia, mieli prezydenta. Istotne jest, jak PKW potraktuje swoją decyzję: czy jest to rzeczywiście nowy kalendarz wyborczy, czy kontynuacja rozpoczętych wcześniej procedur - powiedział w Polskim Radiu 24 mec. Piotr Andrzejewski, wiceprzewodniczący Trybunału Stanu.

2020-05-11, 13:50

Mec. Piotr Andrzejewski: najważniejsze, żebyśmy mieli prezydenta po 6 sierpnia
Piotr Andrzejewski . Foto: PR24

Posłuchaj

Piotr Andrzejewski o wyborach (Północ-Południe)
+
Dodaj do playlisty

Państwowa Komisja Wyborcza stwierdziła w przyjętej w niedzielę uchwale, że "w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 10 maja 2020 r. brak było możliwości głosowania na kandydatów". PKW wskazała, że fakt ten "równoważny jest w skutkach z przewidzianym w art. 293 ust. 3 Kodeksu wyborczego brakiem możliwości głosowania ze względu na brak kandydatów".

Art. 293 ust. 1 Kodeksu wyborczego stanowi, że jeżeli w wyborach prezydenta głosowanie miałoby być przeprowadzone tylko na jednego kandydata, Państwowa Komisja Wyborcza stwierdza ten fakt w drodze uchwały, którą przekazuje marszałkowi Sejmu, podaje do publicznej wiadomości i ogłasza w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej.

Powiązany Artykuł

Błażej Spychalski 1200.jpg
Rzecznik prezydenta: decyzja PKW rozwiązuje stan niepewności

>>> [CZYTAJ TAKŻE]: "Marszałek Sejmu ma 14 dni na ponowne zarządzenie wyborów". Jest uchwała PKW

Zgodnie z ustępem 2 tego przepisu marszałek Sejmu ponownie zarządza wybory nie później niż w 14. dniu od dnia ogłoszenia uchwały Państwowej Komisji Wyborczej w Dzienniku Ustaw.

"Proces wyborczy jest w toku"

- Jest to decyzja odpowiedzialna właściwego organu, który prowadzi proces wyborczy. Proces wyborczy jest w toku. Również przyjęcie rozwiązania prawnego opartego na obowiązującym Kodeksie wyborczym – już po jego nowelizacji – jest trafne - powiedział w Polskim Radiu 24 mec. Piotr Andrzejewski. 

REKLAMA

Jego zdaniem należy zadać pytanie o skutki postanowienia PKW. - Istotne jest, w jakim zakresie ta decyzja uruchomi albo zniweluje dalszą konieczność tego przepychania się w procesie wyborczym w Sejmie i Senacie w ramach procesu legislacyjnego - dodał gość PR24. 

Jak zaznaczył mecenas, "najważniejsze jest, żebyśmy mieli prezydenta po 6 sierpnia". - Istotne jest, jak PKW potraktuje swoją decyzję: czy jest to rzeczywiście nowy kalendarz wyborczy, czy to kontynuacja rozpoczętych wcześniej procedur - podsumował Piotr Andrzejewski. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Północ-Południe"

REKLAMA

Prowadzący: Ryszard Gromadzki

Gość: mec. Piotr Andrzejewski (wiceprzewodniczący Trybunału Stanu) 

Data emisji: 11.05.2020

Godzina emisji: 12.35

REKLAMA

PR24/bartos

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej