Ekonomista: daleko nam do kryzysu gospodarczego Włoch czy Hiszpanii
- W Polsce nie zdecydowaliśmy się na zupełny lockdown, taki jaki przyjęła na swoje barki gospodarka włoska czy hiszpańska. Przez to wskaźniki i obecna sytuacja m.in. na rynku pracy są o wiele, wiele lepsze - mówił w Polskim Radiu 24 dr Artur Bartoszewicz.
2020-06-05, 22:58
Posłuchaj
Pandemia koronawirusa doprowadziła do światowego kryzysu gospodarczego. O sytuacji gospodarki w Polsce mówił w Polskim Radiu 24 dr Artur Bartoszewicz.
Powiązany Artykuł
Łukasz Schreiber: z obu tarcz przedsiębiorcy otrzymali dotąd 75 miliardów złotych
"Przestrzegam przed kryzysem finansowym"
Gość PR24 został zapytany o społeczne odczucia dotyczące trwającego kryzysu. Zgodził się, że dziś niepokój społeczny jest mniejszy, niż na początku pandemii. Stwierdził jednak, że to nie oznacza, że kryzys jest już za nami.
- Lęki, które pojawiały się na samym początku, zostały w wielu obszarach ograniczone, co nie znaczy, że zostały wyeliminowane. Bo my nie jesteśmy w stanie nadal w pełni ocenić skutków gospodarczego kryzysu, który jeszcze jest przed nami. Podobnie cały czas przestrzegam przed kryzysem bankowym, finansowym i również kryzysem ubezpieczeniowym, bo wszystkie obszary zostały bardzo mocno zdewastowane przez następstwa pandemii, a szczególnie przez ten lockdown i wyłączenie z aktywności przez prawie dwa miesiące dużej części gospodarki - podkreślił dr Artur Bartoszewicz.
Sytuacja gospodarcza w Polsce
- W Polsce nie zdecydowaliśmy się na zupełny lockdown, jaki przyjęła na swoje barki gospodarka włoska czy gospodarka hiszpańska. Przez to wyniki gospodarcze i obecna sytuacja m.in. na rynku pracy jest o wiele, wiele lepsza - mówił gość PR24.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Tarcza 4.0 bez tajemnic. Wyjaśniamy jej założenia
Podkreślił, że ogromne znaczenie miały działania państwa w tej sprawie - wymienił m.in. tarczę antykryzysową, ale przede wszystkim tarczę finansową PFR, która jest najintensywniej realizowanym narzędziem pomocowym. Jak podkreślił, jest to pokłosiem tego, że polskie państwo słuchało środowisk przedsiębiorców i pracowników i nanosiło skuteczne poprawki na kolejne narzędzia pomocowe.
- Warto trochę czytać o tym, co się dzieje na świecie, warto trochę oglądać mediów z różnych państw, bo wtedy człowiek zaczyna bardziej szanować to, w jakim stanie obecnie jesteśmy i jak daleko jest nam do tych zjawisk, które ujawniły się w Brazylii, Wenezueli, czy - jak podkreślałem - w Hiszpanii czy we Włoszech - mówił dr Artur Bartoszewicz.
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: "Północ - Południe"
Prowadzi: Piotr Wąż
Gość: dr Artur Bartoszewicz (SGH)
Data emisji: 05.06.2020
Godzina emisji: 21.35
REKLAMA
PR24/jmo
Polecane
REKLAMA