V edycja akcji BohaterON. Organizatorka: chodzi niezmiennie o pamięć

2020-08-01, 22:11

V edycja akcji BohaterON. Organizatorka: chodzi niezmiennie o pamięć
Ceremony commemorating the Warsaw Uprising in August 2020. A Flame of Remembrance was lit and passed from the Tomb of the Unknown Soldier, then passed from generation to generation and kept alit until the anniversary of the end of the uprising in October. An intense expression of gratitude in contemporary Poland. . Foto: PAP/Rafał Guz

- Naszym celem było pokazanie, że ci ludzie są wśród nas, że możemy spotkać się z nimi, porozmawiać, pomóc - jeśli będzie potrzeba - mówiła w Polskim Radiu 24 o historii akcji "BohaterON - włącz historię" jej organizatorka, Agnieszka Łesiuk-Krajewska. 

Rozpoczęła się V edycja akcji "BohaterON - włącz historię". Jej celem jest upamiętnianie Powstańców Warszawskich, pomaganie im oraz promowanie historii. Nieodłącznym elementem akcji są także kartki z podziękowaniami dla Powstańców, także ręcznie pisane, które trafiają do uczestników Powstania. W tym roku kartkę możemy wysłać tylko online poprzez stronę BohaterON.pl. Bohaterów można wesprzeć pocztówką o nominałach: 10, 50 lub 100 złotych. Następnie kartki zostaną wydrukowane, a część środków zostanie przeznaczona na bezpośrednią pomoc Powstańcom Warszawskim.

Powiązany Artykuł

1200.jpg
Kolejna edycja akcji BohaterON. Agnieszka Łesiuk-Krajewska: łączymy pamięć z pomocą

Jak podkreślała w Polskim Radiu 24 organizatorka akcji, Agnieszka Łesiuk-Krajewska, "cel akcji "BohaterON - włącz historię" jest niezmienny". - To pamięć - wskazała. 

Edukacja i pamięć

Gość magazynu "Północ-południe" przyznała, że historia akcji rozpoczęła się w 2014 roku, od "kartki dla powstańca". W akcji chodziło w niej o to, by dzieci, przebywające w szpitalach, wysłały listy - pocztówki do bohaterów walk o stolicę. - Dzieciaki wykonały 4 tys. kartek, ponieważ tyle było wtedy żyjących powstańców warszawskich - wskazała. Podkreśliła, że nie chodzi o pamięć o Powstaniu Warszawskim jako o wydarzeniu, a raczej o ludziach, którzy w tym uczestniczyli.

Czytaj także: 

- Naszym celem było pokazanie, że ci ludzie są wśród nas, że możemy spotkać się z nimi, porozmawiać, pomóc - jeśli będzie potrzeba. Kartka dla powstańca była narzędziem pamięci indywidualnej - zaznaczyła. 

- Ten cel nadal z nami jest, a, że kampania jest dobrze przyjmowana, to z roku na rok poszerzaliśmy nasze działania. Ważna jest dla nas edukacja, zaangażowaliśmy się także w pomoc bezpośrednią i ustanowiliśmy wyjątkową nagrodę - nagrodę im. powstańców warszawskich - BohaterON-y - wskazała Agnieszka Łesiuk-Krajewska. 

Posłuchaj

Agnieszka Łesiuk-Krajewska o historii akcji "BohaterON. Włącz historię" ("Pólnoc-południe"/PR24) 23:04
+
Dodaj do playlisty

 

W rozmowie więcej na temat historii, a także przyszłości akcji "BohaterON - włącz historię". Zachęcamy do wysłuchania rozmowy. 

***

Audycja: "Północ-południe"

ProwadzącyMaja Kluczyńska

Gość: Agnieszka Łesiuk-Krajewska

Data emisji: 01.08.2020

Godzina emisji: 21.35


mbl

Polecane

Wróć do strony głównej