X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Ruch wyprzedzający". Dr Andrzej Anusz o liście premiera Morawieckiego ws. budżetu UE

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2020 22:30
-  Premier Morawiecki dlatego rozpoczął rozmowę z Brukselą, bo nie chce stać się zakładnikiem twardych stanowisk. To jest ruch wyprzedzający, premier chce dojść do kompromisu, by uspokoić bardziej radykalne głosy w Zjednoczonej Prawicy - ocenił w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Anusz z Instytutu Józefa Piłsudskiego.
Audio
  • Dr Andrzej Anusz o liście premiera Morawieckiego ws. unijnego budżetu (Północ-Południe)
Dr Andrzej Anusz
Dr Andrzej AnuszFoto: PR24/AK

Premier Mateusz Morawiecki zagroził odrzuceniem przez Polskę budżetu Wspólnoty na lata 2021-2027, jeśli wypłata pieniędzy będzie uzależniona od praworządności. Szef polskiego rządu wysłał list w tej sprawie do liderów unijnych instytucji - przewodniczących Rady Europejskiej Charlesa Michela i Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, a także do Angeli Merkel, kanclerz Niemiec, które kierują w tym półroczu pracami Unii.

morawiecki free 1200.jpg
"Mechanizmy oparte na politycznie motywowanych kryteriach". Premier grozi wetem ws. budżetu UE

Gość Polskiego Radia 24 przypomniał, że kwestia unijnego budżetu narastała od kilku tygodni. - Po powrocie z unijnego szczytu w lipcu premier Morawiecki twierdził, że zapisy łączące kwestię praworządności z finansów nie pojawią się. Doszło jednak do zmiany stanowisk i kluczową rolę w tej sprawie odgrywa prezydencja niemiecka. Stąd też dzisiejsza rozmowa premiera Morawieckiego z kanclerz Merkel. Sprawa nie jest jeszcze przesądzona. Jasne stanowisko i rozmowy mogą doprowadzić do kompromisu - powiedział dr Andrzej Anusz. 

Niemcy miały zaproponować rozwiązanie, które miałoby polegać na tym, że kwestie praworządności będą dotyczyły wykorzystywania unijnych pieniędzy. - To jest formuła zawężająca. Nic by nam wtedy nie groziło, ponieważ bardzo dobrze wydawaliśmy unijne fundusze. Nie dochodziło do nadużyć i korupcji. Dyskusja będzie trwała. Premier Morawiecki twardo do niej wszedł - tłumaczył politolog. 

Stanowisko Solidarnej Polski

Przeciwko powiązaniu wypłat z budżetu Unii Europejskiej z zasadą praworządności zdecydowanie wypowiada się Solidarna Polska.  "To środek służący politycznej, kulturowej i ostatecznie też gospodarczej kolonizacji" - napisali politycy partii.

Dr Andrzej Anusz wskazywał, że Solidarna Polska radykalizuje przekaz i lansuje jasne rozstrzygnięcia. - Również z tego powodu doszło do kryzysu koalicyjnego kilka tygodni temu. Wydawało się jednak, że funkcjonowanie Zjednoczonej Prawicy zostało uspokojone. Tymczasem politycy Solidarnej Polski znów wracają na twardy kurs i przejawia się to w wypowiedziach wobec UE. Premier Morawiecki dlatego rozpoczął rozmowę z Brukselą, bo nie chce stać się  zakładnikiem twardych stanowisk. To jest ruch wyprzedzający, premier chce dojść do kompromisu, by uspokoić bardziej radykalne głosy w Zjednoczonej Prawicy - podsumował gość Polskiego Radia 24. 

Posłuchaj
23:32 PR24_AAC 2020_11_12-21-36-05.mp3 Dr Andrzej Anusz o liście premiera Morawieckiego ws. unijnego budżetu (Północ-Południe)

 

Kilka dni temu podobny list, choć - jak mówią unijni urzędnicy - bardziej kategoryczny w tonie, wysłał do Brukseli premier Węgier Viktor Orban. Do przyjęcia przepisów uzależniających fundusze od praworządności potrzebna jest większość kwalifikowana, ale unijny budżet po 2020 roku, z którego wypłata pieniędzy miałaby być warunkowa, musi uzyskać jednomyślną akceptację wszystkich krajów.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Północ południe"

Prowadzący: Krzysztof Grzybowski

Gość: dr Andrzej Anusz (Instytut Piłsudskiego)

Data emisji: 12.11.2020

Godzina emisji: 21.35

PR24

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezes PiS zapowiada weto ws. budżetu UE. Prof. Krysiak: nie dajmy się sprzedać za 30 srebrników

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 16:30
-  Weto ma pokazać, że są pewne granice. Jeśli pozwolimy przekroczyć tę granicę, to Polski nie będzie. Nie sprzedajmy się za trzydzieści srebrników - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Zbigniew Krysiak, ekonomista, prezes Instytutu Myśli Schumana.
rozwiń zwiń