more_horiz

"Ma ostudzić oczekiwania inflacyjne". Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego o podwyżce stóp procentowych

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 22:00
- Jest to sygnał ze strony NBP, że chce on ostudzić oczekiwania inflacyjne - tak o podwyżce stóp procentowych w Polskim Radiu 24 mówiła prof. Elżbieta Mączyńska (SGH, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego).
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: MOZCO Mateusz Szymanski/ Shutterstock

Rada Polityki Pieniężnej podniosła główną stopę NBP, referencyjną, o 75 pkt. bazowych do 1,25 proc. – poinformował bank centralny.

Polish central bank chief Adam Glapiński mid-21b03310.jpg
Adam Glapiński: decyzje RPP wpłyną na poziom inflacji dopiero w perspektywie kilku kwartałów

- Spodziewano się mniejszego wzrostu stopy procentowej. W tej chwili ta dość wysoka podwyżka zaskoczyła wiele osób. Problem mają ci, którzy mają zaciągnięte kredyty, bo wcześniej, czy później te podwyżki stóp procentowych NBP będą się przekładać na cenę kredytu - zaznaczyła gość audycji.

W ocenie prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego najbardziej podwyżkę stóp procentowych odczują właśnie kredytobiorcy. 

- Jak wiadomo w ostatnim czasie dynamika, zwłaszcza kredytów hipotecznych, była szczególnie wysoka. Ludzie chętnie zaciągali je przy tych relatywnie niskich stopach procentowych, zwłaszcza wtedy, kiedy stopa referencyjna wynosiła 0.1 proc. To jest dość duża zmiana - stwierdziła. 

Posłuchaj
22:37 PR24_mp3 2021_11_03-21-35-14.mp3 Prof. Elżbieta Mączyńska o podwyżce stóp procentowych ("Północ-Południe") 

- Jednym z najgroźniejszych zjawisk gospodarczych jest nasilanie się oczekiwań inflacyjnych. Bo wtedy, jeżeli spodziewamy się, że ceny różnych produktów będą rosły, to jesteśmy skłonni szybciej podjąć decyzję o zakupach, żeby zdążyć przed podwyżką. W ten sposób nakręca się spirala inflacyjna i to jest bardzo groźne dla każdej gospodarki - podkreśliła ekspert.        

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "Północ-południe"

Prowadził: Mateusz Drozda

Gość: prof. Elżbieta Mączyńska (SGH, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego)

Data emisji: 03.11.2021

Godzina emisji: 21.35

kmp

Zobacz także

Zobacz także