more_horiz

"Prezydent jest konsekwentny". Prof. Reginia-Zacharski o wecie do nowelizacji ustawy medialnej

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2021 22:11
Jeszcze w momencie pierwszej obecności ustawy w Sejmie, prezydent już wówczas zapowiadał, że nie będzie jej podpisywał w takim kształcie - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Reginia-Zacharski komentując zawetowanie nowelizacji ustawy medialnej.
Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji
Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy o radiofonii i telewizjiFoto: shutterstock.com/Dziurek

Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Nowe przepisy zezwalały, aby właścicielami mediów w Polsce były jedynie podmioty zarejestrowane w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Teraz ustawa ponownie trafi do Sejmu. Aby odrzucić weto prezydenta w Sejmie potrzeba 276 głosów. Kierując ustawę medialną z powrotem do Sejmu, Andrzej Duda zaapelował do posłów o konstruktywną dyskusję w kwestii przyjęcia przepisów ograniczających obecność zagranicznych podmiotów na polskim rynku medialnym. W Polskim Radiu 24 sprawę komentował politolog prof. Jacek Reginia-Zacharski.

"Prezydent jest konsekwentny"

Gość PR24 stwierdził, że jeszcze kilka dni temu "na stole" leżały dwie opcje - albo weto albo odesłanie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego. Jak podkreślił, od początku wydawało się, że opcja podpisania ustawy bez żadnych działań nie wchodziła w grę.

- Prezydent w pewnym wymiarze jest konsekwentny. Jeszcze w momencie pierwszej obecności ustawy w Sejmie, prezydent już wówczas zapowiadał, że nie będzie jej podpisywał w takim kształcie - mówił prof. Jacek Reginia-Zacharski.

Jak dodał, druga opcja, czyli odesłanie ustawy do TK, skutkowałoby podobnym efektem, to znaczy "ta ustawa w tym kształcie nie weszłaby w życie".

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:09 PR24_mp3 2021_12_27-21-35-36_Reginia.mp3 Prof. Jacek Reginia-Zacharski o wecie nowelizacji ustawy medialnej ("Północ - Południe" / PR24)

* * *

Audycja: "Północ - Południe"
Prowadzi: Krzysztof Grzybowski
Gość: prof. Jacek Reginia-Zacharski (politolog, UŁ)
Data emisji: 27.12.2021
Godzina emisji: 21.35

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także