more_horiz

Jest prezydencki projekt ustawy o SN. Prof. Kleiber: słuszna, potrzebna inicjatywa

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2022 13:47
- Uwiarygodnienie funkcjonowania sądów w Polsce i odblokowanie środków z Funduszu Obudowy- w moim przekonaniu cele te absolutnie przesądzają, że inicjatywa Prezydenta jest słuszna - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Michał Kleiber ("Wszystko co najważniejsze").
Prof. Michał Kleiber o inicjatywie prezydenta: słuszna, właściwa i potrzebna
Prof. Michał Kleiber o inicjatywie prezydenta: słuszna, właściwa i potrzebna Foto: PR24

- Składam do laski marszałkowskiej prezydencki projekt zmiany ustawy o Sądzie Najwyższym - poinformował prezydent. Projekt ma zmienić kształt ustrojowy Sądu Najwyższego i uregulować kwestię odpowiedzialności zawodowej sędziów. Andrzej Duda mówił, że nowelizacja wprowadza też nową procedurę - test niezawisłości i bezstronności sędziego.

- Uważam, że jest to właściwa inicjatywa. Ten spór ( z UE- przyp. red.) trwa zbyt długo. Ma on swoje konsekwencje, które próbuje zwalczyć propozycja Andrzeja Dudy. Pierwsza to jest próba zagwarantowania, że nasze sądownictwo w całości zacznie prawidłowo funkcjonować. To jest niezwykle istotne, ponieważ musimy zdawać sobie sprawę (...), że wiarygodność wydawanych wyroków w oczach osób nimi zainteresowanych jest bardzo niska. To ma szalone konsekwencje dla funkcjonowania całego kraju. Trzeba było taką inicjatywę podjąć - podkreślił.

Gość audycji wskazał również na jeszcze jedne aspekt, który przesądza o wadze ustawy o SN. 

Polskie sądownictwo a Fundusz Odbudowy 

- Druga sprawa jest związana bezpośrednio ze stosunkiem Komisji Europejskiej i TSUE, bo w oczywisty sposób nam to zagraża, jeśli chodzi o wypłatę środków z Funduszu Odbudowy - należnych nam pieniędzy - podkreślił. 

Prof. Michał Kleiber wyraził również zaniepokojenie, co do losów ustawy przygotowanej przez Prezydenta.  - Obawiam się, że członkowie Solidarnej Polski nie ustąpią, znając ich zdecydowaną postawę w wielu sprawach. Kluczem w ustawie o SN może być poparcie opozycji - ocenił.


Posłuchaj
22:10 PR24_mp3 2022_02_03-12-35-59.mp3 Prof. Michał Kleiber o projekcie ustawy o SN przygotowanej przez prezydenta Andrzej Dudę ("Północ-Południe")

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Północ - Południe"

Prowadził: Mirosław Skowron

Gość: prof. Michał Kleiber

Data emisji: 03.02.2022

Godzina emisji: 12.35

kmp

Zobacz także

Zobacz także