more_horiz

Szczyt Trójkąta Weimarskiego. Prof. Madajczyk: Francja, Niemcy i Polska tworzą oś Europy

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2022 22:22
 - Władimir Putin niejako zmusił nas do refleksji, że takie gremia są Europie potrzebne - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Madajczyk, politolog z Polskiej Akademii Nauk. We wtorek wieczorem prezydent Andrzej Duda rozmawiał w Berlinie podczas szczytu Trójkąta Weimarskiego z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem oraz kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.
Prezydent Andrzej Duda rozmawiał w Berlinie podczas szczytu Trójkąta Weimarskiego z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem oraz kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem
Prezydent Andrzej Duda rozmawiał w Berlinie podczas szczytu Trójkąta Weimarskiego z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem oraz kanclerzem Niemiec Olafem ScholzemFoto: PAP/Jakub Szymczuk/KPRP

Rozmowa dotyczyła bezpieczeństwa w regionie Europy Środkowej i Wschodniej. Ostatnie spotkanie w tym formacie odbyło się w 2011 roku. - Musimy znaleźć takie rozwiązanie, żeby uniknąć wojny - to jest nasze podstawowe zadanie. Wierzę, że tego dokonamy. W moim przekonaniu dzisiaj najważniejsza jest jedność i solidarność. Musimy pokazać, że mówimy jednym głosem. Musimy pokazać, że jesteśmy wspólnotą. Musimy pokazać, że nie da się nas złamać i w moim przekonaniu musimy również pokazać, że się nie cofamy. Że to nie jest tak, że ustąpimy i zostawimy kogoś tylko dlatego, że będziemy się obawiali, że może się nam nie udać uzyskać pokoju - mówił po spotkaniu prezydent Andrzej Duda.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 już sam fakt, że doszło do tego spotkania jest dobrym sygnałem. - Francja, Niemcy i Polska tworzą oś Europy. Ważne jest, żeby w kluczowych zagadnieniach polityki tych państw były konsultowane. Początkowo te spotkania odbywały się regularnie. Władimir Putin niejako zmusił nas do refleksji, że takie gremia są Europie potrzebne. Europa potrzebuje stałych konsultacji - powiedział prof. Piotr Madajczyk. 

Politolog stwierdził, że po spotkaniu nie należy jednak spodziewać się konkretnych ustaleń. - Znajdujemy się w okresie ożywionych konsultacji. Prezydent Andrzej Duda był w Pekinie, gdzie rozmawiał z prezydentem Chin. Emmanuel Macron spotkał się z Władimirem Putinem, a kanclerz Niemiec Olaf Scholz był w Waszyngtonie na rozmowach z prezydentem USA Joe Bidenem. Rosji zależało na uwypuklaniu rozbieżności pomiędzy państwami Zachodu. One istnieją, ale spotkanie w Berlinie pokazuje, że jesteśmy zgodni ws. kluczowych zasad. W Berlinie nie padły nowe sformułowania, ale silne była eksponowana jedność - tłumaczył politolog. 

Posłuchaj

22:28 PR24 2022_02_08-21-35-17.mp3 Prof. Piotr Madajczyk o szczycie Trójkąta Weimarskiego (Północ - Południe)

Czytaj również:

Trójkąt Weimarski to grupa utworzona w 1991 roku w niemieckim Weimarze przez ministrów spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji. Jej celem jest rozwój współpracy pomiędzy tymi państwami.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Północ-Południe

Prowadzący: Piotr Wąż

Gość: prof. Piotr Madajczyk 

Data emisji: 8.02.2022

Godzina emisji: 21.36

PR24

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem