more_horiz

Jak żyć z wysoką inflacją? Dr Bartoszewicz: każdy zakup trzeba przemyśleć

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2022 22:19
- To najtrudniejszy czas dla społeczeństwa, gdy przychodzi inflacja - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Artur Bartoszewicz z SGH, oceniając sytuację ekonomiczną Polaków. - Nie podejmowałbym żadnych pochopnych działań. Wiemy, że będzie drożej, że trzeba oszczędzać i zahamować decyzje związane z wakacjami i dodatkowymi zakupami. Musimy każdą decyzję przemyśleć, zastanawiać się, czy to naprawdę jest nam niezbędne, bo może się okazać, że za miesiąc, dwa, zabraknie nam na rachunki, żeby je opłacić - dodał.
Dr Bartoszewicz radzi, by każdy zakup przemyśleć
Dr Bartoszewicz radzi, by każdy zakup przemyślećFoto: Hadrian/ Shutterstock

Rada Polityki Pieniężnej będzie podnosić stopy procentowe, aż osiągnie pewność, że inflacja trwale się obniży - oświadczył podczas konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. - Rada Polityki Pieniężnej od kilku miesięcy podnosi stopy procentowe. Będziemy to robić nadal, aż osiągniemy pewność, że inflacja trwale się obniży - powiedział prezes NBP. Jak wyjaśnił, celem RPP jest obniżenie inflacji w średnim terminie, czyli w okresie 2 lat. Zastrzegł, że Radzie zależy na zbiciu inflacji, ale także na utrzymaniu wzrostu gospodarczego.

Szereg niepewności

- Pomimo zapowiedzi, że szczyt inflacji może nas dotknąć w czerwcu - choć są też głosy mówiące o sierpniu - nie jesteśmy w stanie powiedzieć, że szczyt inflacji w ogóle zostanie w tym roku osiągnięty - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Artur Bartoszewicz z SGH.

- Mamy przed sobą szereg niepewności: nie wiemy, jak będzie dalej toczyła się wojna przy naszej granicy, nie wiemy, jak dalej będzie przebiegała sytuacja dostaw z Chin, a słyszymy, że zakłócenia w łańcuchach dostaw są ogromne. Widzimy zmiany związane z cenami surowców i te zaburzenia związane z nakładaniem sankcji na Rosję i zaburzenia związane z tą wojną gospodarczą mogą spowodować, że będziemy importować inflację w ogromnej wartości - wskazał ekspert. - Poza tym, działania podejmowane przez RPP są wyraźnie opóźnione - podkreślił.

Nie ma alternatywy poza nowymi zarobkami

Zdaniem gościa magazynu "Północ-południe", na razie nie mamy alternatywy. - Dobrze byłoby, gdybyśmy mieli możliwość zdeponowania oszczędności tak, by przynajmniej częściowo ta lokata chroniła przed inflacją - wyjaśnił. Jego zdaniem, na razie takich instrumentów nie ma. Wskazał niskie stopy depozytowe i niskie oprocentowanie obligacji, które niech jest porównywalne do strat inflacyjnych. - Statystyczny Kowalski ucieka od pieniądza, kupuje, napędza popyt, napędza bańkami inflacyjnymi ceny poszczególnych dóbr. Ceny mieszkań są na maksimum wzrostowym i może się okazać, że będziemy mieli do czynienia z pęknięciem tej bańki inflacyjnej - tłumaczył.

- Jedyne rozwiązanie to nie wykonywać żadnego radykalnego ruchu, bo ucieczka do walut i kruszców w sytuacji gdy mają one bardzo wysokie ceny, wydaje się bardzo ryzykowne - wyjaśnił. 

Jego zdaniem, reakcją najczęściej wskazywaną przez Polaków jako reakcja na inflację jest szukanie wyższych zarobków. - To jest jedyna możliwość: trzeba znaleźć te środki, o które nasze budżety są mniejsze, ale to jest bardzo trudne.To najtrudniejszy czas dla społeczeństwa, gdy przychodzi inflacja - podkreślił. Przypomniał, że obecnie inflacja wynosi już 12 procent, ale nie wykluczył, że w kolejnych miesiącach wskaźnik ten sięgnie nawet 15 procent. - Przed inflacją, jeśli nie mamy nowych źródeł dochodu, nie możemy się zabezpieczyć - przyznał.

Każdy zakup trzeba przemyśleć

Rozmówca Marty Radziach ostrzegł też przez propozycjami superinwestycji. - Nawet, jeśli inflacja narazi nas na 15 proc. straty, to strata 100 procent oszczędności jest nieporównywalna. Nie podejmowałbym żadnych pochopnych działań. W okresie niepewności trzeba przeczekać. Wiemy, że będzie drożej, że trzeba oszczędzać i zahamować decyzje związane z wakacjami i dodatkowymi zakupami. Musimy każdą decyzję przemyśleć, zastanawiać się, czy to naprawdę jest nam niezbędne, bo może się okazać, że za miesiąc, dwa, zabraknie nam na rachunki, żeby je opłacić - mówił Artur Bartoszewicz.

Posłuchaj
21:52 ArturBartoszewicz--PR24_mp3 2022_05_06-21-35-58.mp3 Jak żyć z wysoką inflacją? Dr Bartoszewicz: każdy zakup trzeba przemyśleć ("Północ-południe"/ PR24)

W rozmowie więcej o sytuacji ekonomicznej Polski. Zachęcamy do wysłuchania nagrania.

Czytaj także:

***

Audycja: "Północ-południe"

Prowadzący: Marta Radziach

Gość: dr Artur Bartoszewicz (SGH)

Data emisji: 06.05.2022

Godzina emisji: 21.35


mbl

Zobacz także

Zobacz także