more_horiz

PE przyjął rezolucję ws. Ukrainy. Jan Piekło: to bardzo ważna deklaracja polityczna

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 19:00
- Przed Ukrainą jeszcze długi marsz do Unii Europejskiej, po drodze mogą wydarzyć się jeszcze różne rzeczy - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Piekło, były ambasador RP na Ukrainie. 
Jan Piekło
Jan PiekłoFoto: PR/JW

Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie statusu kandydata do Unii Europejskiej dla Ukrainy i Mołdawii. Z kolei Gruzja będzie musiała na niego poczekać. Na razie Gruzinom wyznaczono europejską perspektywę. Zdaniem gościa PR24, dla Ukrainy to początek długiej drogi. Wyraził obawy, że kraje niechętne Ukrainie będą piętrzyły trudności.

- Może wydarzać się to co co stało się w kwestii Bałkanów Zachodnich i właściwie weto Bułgarii. Generalnie jednak decyzja europarlamentu jest bardzo dobrą wiadomością, ponieważ Ukraina od dawana zasługiwała na status kandydacki do Unii. Trochę martwi to, że odsunięto decyzję jeśli chodzi o Gruzję, a był czas że to ona była najbardziej entuzjastycznym kandydatem - wyjaśnił Jan Piekło.

"Ważna deklaracja PE"

Ukraina wniosek o przystąpienie złożyła 28 lutego, a dwa pozostałe kraje 3 marca. Jak zaznaczono, prośba o dołączenie do Unii Europejskiej związana była z wojną na Ukrainie, wywołaną przez Rosję. W rezolucji wezwano również szefów państw i rządów UE do wznowienia procesu rozszerzenia Unii Europejskiej o Bałkany Zachodnie, który obecnie jest zablokowany.

- Mamy bardzo ważną deklarację polityczną, ale przed Ukrainą długi marsz. Po drodze mogą wydarzyć się jeszcze różne rzeczy, zależy co wydarzy się w samej Rosji, bo być może Władimir Putin zniknie z Kremla. Intensywność konfliktu sprawia, że my nie wiemy, czy ta wojna skończy się tylko na Ukrainie, mamy przecież w tej chwili informacje o Przesmyku Suwalskim, o Litwie czy o Estonii - mówił Jan Piekło.

Czytaj także:

Posłuchaj
23:19 _PR24_AAC 2022_06_23-12-36-10.mp3 PE przyjął rezolucję ws. Ukrainy. Jan Piekło: to bardzo ważna deklaracja polityczna ("Północ - Południe")

***

Audycja: "Północ - Południe"

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

Gość: Jan Piekło (były ambasador RP na Ukrainie)

Data emisji: 23.06.2022

Godzina: 12:36

Zobacz także

Zobacz także